Kanatlı barınma yerinin akıllı telefon ile uzaktan kontrolü ve izlenmesi
Remote control and monitoring of poultry refuge place via smartphone
- Tez No: 508011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİ CEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ticari ve hobi amaçlı yetiştirilen kanatlı barınma yerlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu tez çalışmasında kanatlı barınma yerlerindeki sorunlar dikkate alınarak çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Prototip olarak tasarlanan kümes kontrolü PLC (Programmable Lojic Controller)'de programlanmıştır. Kullanıcının kümesi uzaktan kontrolü ve izlemesi için LabVIEW (Laboratory Virtual Instrument Engineering Workbench)'de kullanıcı arayüzü oluşturulmuştur. Sistemin internet üzerinden e-posta göndermesi, uzaktan kontrol ve izlenmesi 3G modem ile sağlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, prototip kümeste ısıl yalıtım, tüneklerin değişimi, mevcut yem ve su depolarının kapasitelerinin artırımı sağlanmıştır. Kümes iç ve dış sıcaklığının kontrolü ve izlenmesi, kümes havalandırma kontrolü ve izlenmesi, kümes yem ve su depolarının izlenerek boş bilgilerinin e-posta ile gönderilmesi, su deposunun sıcaklık kontrolü, kümes kapısının kapanacağına dair sesli uyarı sistemi, kullanıcının belirlediği saatler arasında çalışan, havanın aydınlık bilgisi ve dış ortam sıcaklığına göre çalışan otomatik açılır-kapanır kapı yapılmıştır. Bu çalışma ile kanatlı barınma yerinin akıllı telefon ile uzaktan kontrolü ve izlenmesi yapılmıştır. Böylece kümese gidilmeden kümesin durumu izlenmiş ve kümes ile ilgili kontroller sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various problems are encountered in poultry refuge places where commercial and hobbies are grown. In this thesis study, studies were carried out taking into consideration the problems of poultry refuge places. The prototype designed coop control is programmed in PLC (Programmable Logic Controller). The user's cluster has a user interface in LabVIEW (Laboratory Virtual Instrument Engineering Workbench) for remote control and monitoring. The system sends e-mail via the internet, remote control and monitoring is provided by 3G modem. As a result of the work done thermal insulation of the prototype poultry, exchange of the roost, the capacities of the existing feed and water tanks are increased. Controlling and monitoring poultry indoor and outdoor temperature, poultry ventilation control and monitoring, e-mailing of vacant information by watching the poultry feed and water tanks, temperature control of water storage, voice warning system concerning poultry house door closing, an automatic opening / closing door that works between the hours the user sets and operates according to the light of the weather and outdoor temperature. With this work, remote control and monitoring of the poultry refuge place via smartphone has been done. With this study, remote control and monitoring of poultry refuge place of was done via smartphone. Thus, the state of the coop was monitored without going to the coop and the controls about the coop were provided.