Sosyal politika çerçevesinde barınmada Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) rolü - Ankara ili örneği -
The role of the Higher Education Credit and Hostels Institution whitin social policy context -case of Ankara-
  1. Tez No: 508021
  2. Yazar: RÜVEYDA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Political Science, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal politikalar bireylerin sağlık, eğitim, güvenlik, barınma ve istihdam olanaklarına eşit şekilde ulaşmasını sağlamak için devlet tarafından sağlanan uygulamalardır. Sosyal politikanın öncelikli amacı bireyler arasındaki sosyal adaleti sağlamaktır. Üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorunlarının da sosyal politika çerçevesinde ele alınması gerekir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), sosyal devlet anlayışının bir tezahürü olarak, yıllardır ülkemizde yükseköğrenim öğrencilerine hizmet vermektedir. Bu çalışmada sosyal politika, barınma ve yükseköğrenim öğrencileri açısından barınma sorunları, KYK'nin öğrencilere ve sosyal devlet anlayışına katkısı gibi başlıklar detaylıca ele alınmıştır. Ankara ili Merkez KYK yurtlarında kalan öğrencilere anket düzenlenerek KYK'nin barınma konusunda öğrencilere yaptığı katkılar incelenmiştir. Anket çalışması sonucunda öğrencilerin KYK yurtlarını tercih etme nedenleri, yurt hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri, KYK yurtlarından beklentileri ve öğrencilerin demografik yapıları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Ayrıca, Öğrencilerin sosyal politika kavramına yönelik algıları incelenmiş ve sorulara verilen cevaplarla, KYK yurtlarının sosyal politika ve eşitlik kavramları çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social policies are the state-provided practices to ensure that individuals have equal access to health, education, security, housing and employment opportunities. The primary purpose of social policies is to provide social justice between individuals. University students' housing issues should also be examined within social policy. The Higher Education Credit and Hostels Institution serves as a manifestation of the understanding of the welfare state for many years in our country to higher education students. In this study, topics such as social policy, housing and housing problems in terms of students of higher education, contribution of KYK to students and understanding of welfare state were discussed in detail. A questionnaire was held to the students staying in the KYK residences in Ankara Center and the contributions of the KYK to the students about housing were examined. As a result of the questionnaire survey, the reasons why students choose KYK residences, the satisfaction levels of domestic services the expectations of KYK residents and the demographic structures of students are analyzed. In addition, the perceptions of the students towards the concept of social policy have been examined and social justice and equality concept of KYK dormitories has been evaluated by the answers given to the questions.