Biodegration of phenol from industrial wastewaters by using immobilized pseudomonas putido DSM 50026
- Tez No: 50804
- Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ TELEFONCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET İMMOBİLİZE Pseudomonas putida DSM 50026 KULLANILARAK ENDÜSTRİYEL ATIK SULARDAN FENOLÜN UZAKLAŞTIRILMASI KAŞIKARA PAZARLIOGLU, Nurdan Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Azmi TELEFONCU Mayıs 1996, 104 sayfa Ksenobiyotik bileşiklerin uzaklaştırılması, son yıllarda atık su arıtımının temel konusu olmuştur. Bu çalışmada, biyolojik fenol degradasyonu, P. putida' nın saf kültürleri ile gerçekleştirildi. Hücrelerin y-APTS ve Z1OCI2 ile modifiye edilmiş pomza partikülleri üzerinde immobilize formları kullanılarak, kesikli ve sürekli biyoreaktörlerde phenol degradasyonu araştırıldı. İlk aşamada, P. putida, tek karbon kaynağı olarak fenole adapte edildi. İkinci aşamada ise, destek materyali pomza, ön işlemlerden geçirilerek kullanıma hazırlandı, morfolojik, fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak karakterize edildi. Daha sonra, P.putida'nm pomza yüzeylerine adsorpsiyonu araştırıldı ve adsorpsiyon şartlan ; 28°C'de, başlangıç hücre sayısı 1.7.109, başlangıç hücre yaşı 16 saat, taşıyıcı ile temas süresi 2 saat olarak saptandı. Optimum şartlarda hazırlanan biyokatalizatör sentetik olarak hazırlanmış atık sudaki fenolün yıkılmasında kullanıldı. Yapılan çalışmalar, doğal ve silanlanmış pomzanın, P.putida'nm immobilizasyonu için uygun taşıyıcılar olmadığını ortaya koydu. Bundan dolayı pomzanın modifikasyonu için başka bir yöntem olan geçiş metal iyonları ile şelat oluşumuna dayanan pomzanın ZrOCİ2 ile modifikasyonu denendi. Bu taşıyıcı kullanılarak, P.putida'nm %98'i adsorbe edildi ve biyokatalizatör fenol degradasyonunda kullanıldı. Serbest ve immobilize hücrelerin kinetikleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BIODEGRADATION OF PHENOL FROM INDUSTRIAL WASTEWATERS BY USING IMMOBILIZED Pseudomonas putida DSM 50026 KASIKARA PAZARLIOGLU, Nurdan Ph.D. in Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Azmi TELEFONCU May 1996, 104 pages Immobilizing microbial cells and enzymes used in biological and biochemical processes is advantageous and has been a subject of intensive study in recent years. In this study, a support material, pumice, for the cell immobilization was improved and a methodology is described for immobilization of Pseudomonas putida, which is a phenol degrading bacteria. Optimum immobilization conditions for the carrier and cells, which were acclimatized to phenol as sole source of carbon, were determined. Suspended and immobilized cell substrate utilization kinetic parameters were determined and compared. Biocatalyst were applied to a shaking system bioreactor, a recirculation mode packed-bed reactor and a continuous system bioreactor. Storage stability of the biocatalyst was also determined.