Eskişehir'deki salonların akustik envanter çalışması ve A. Ü. AKM Opera ve Bale Salonu'nun akustik konfor değerlendirmesi
Acoustic inventory study of halls in Eskisehir and acoustical comfort evaluation of A. U. AKM Opera and Ballet Hall
  1. Tez No: 508042
  2. Yazar: HİLAL KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖZÇEVİK BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Dinlemeye yönelik işlevlerin gerçekleştirildiği salonlar olan oditoryumların tasarımında, bu salonlarda gerçekleştirilen etkinliklerin istenilen başarıda sergilenebilmesi açısından, akustik kriterler de işlevsel ve estetik kriterler kadar öncelikli olmalıdır. Ülkemizde, özellikle büyükşehirlerde, hacim akustiği tasarımına ihtiyaç duyulan salonların yapımı artış göstermeye başlamıştır. Şüphesiz ki bu salonların mevcut akustik kalitesi, etkinlikler sırasında sanatçı ve dinleyici konforunu etkilemektedir. Bu yüzden, bu salonların tasarım sürecine akustik kriterlerin dahil edilip edilmediğinin tespit edilmesi, salonların mevcut akustik kalitesinin belgelenmesi ve gerekirse bu salonlar için iyileştirme önerilerinin geliştirilmesi önemlidir. Bu bağlamda tez kapsamında öncelikle bir büyükşehrimiz olan Eskişehir ilindeki mevcut salonlar saptanmış ve bu salonların işitsel kalitesi hakkında temel bilgiler verir nitelikte bir envanter oluşturulmuştur. Elde edilen bilgiler doğrultusunda akustik kriterlerin tasarım sürecine yeterince dahil edilmediği sonucu ortaya çıkmıştır. Hacim akustiği açısından incelemek ve iyileştirme önerileri geliştirmek üzere Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Opera ve Bale Salonu seçilmiştir. Seçilen salon, hacim akustiği açısından alanda ölçüm yöntemi ile nesnel olarak, anket uygulaması yöntemi ile öznel olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Akustik modelleme yöntemi ile Odeon programında salonun kalibrasyon modeli oluşturulduktan sonra salonun akustik iyileştirmesi için öneri bir tasarım geliştirilmiş ve bu tasarım Odeon programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the design of the auditoriums, where the functions for listening are performed, in view of the desired performance of the activities of these halls, acoustical criteria should be prioritized as functional and aesthetic criteria. In our country, especially in big cities, construction of halls needed for volume acoustics design begin to increase. Undoubtedly the current acoustic qualities of these halls is influencing the comfort of the artist and audience during events. That's why determining whether these rooms include acoustic criteria in the design process, documentation of available acoustic qualities of halls and development of improvement proposals for these halls if necessary is important. In this context, in the scope of the thesis, firstly the existing halls in Eskişehir, which is a metropolis, were identified and an inventory was prepared giving basic information about the auditory quality of these halls. As a result of the information obtained, the result is that acoustic criteria are not sufficiently included in the design process. Anadolu University Atatürk Cultural Center Opera and Ballet Hall was chosen to investigate volume acoustics and develop improvement recommendations. Selected hall was examined objectively by using the field measurement method and subjectively by using survey application method in terms of volume acoustics and it was evaluated. After establishing the calibration model of the room in the Odeon program with the acoustic modeling method, a suggestion design for the acoustic improvement of the room was developed and it was evaluated by the program.