Bulanık sayı dizileri için genelleştirilmiş lacunary ideal yakınsaklık
Generalized lacunary ideal convergence for sequences of fuzzy numbers
  1. Tez No: 508064
  2. Yazar: CİHAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIFSI ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada dizi uzayları ve toplanabilme teorisinde geniş uygulama alanlarına sahip istatistiksel yakınsaklık kavramının genelleştirilmiş hali olan ve temeli doğal sayıların ideal ve süzgeç tanımlarına dayalı olan ideal yakınsaklık kavramından bahsedilmiştir. Pek çok türü olan ideal yakınsaklığın bulanık sayı dizileri için I-yakınsaklığı ve I*-yakınsaklığı verilmiş ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca Ѳ bir lacunary dizisi ve 0˂α≤1 olmak üzere α-dereceden I-istatistiksel yakınsaklık,I-lacunary istatistiksel yakınsaklık ve α-dereceden I-lacunary yakınsaklık tanımları verilmiş ve bu kavramlar arasındaki bazı kapsama bağıntıları incelenmiştir..
Özet (Çeviri)
In this study, we mention the concept of ideal convergence which is based on the concepts of ideal and filter in the set of natural numbers and general case of the statistical convergence with wide application areas in the sequence spaces and summability theory. We give I-convergence and I*-convergence of ideal convergence that has several convergence kinds for sequences of fuzzy numbers and examine relations between them. Furthermore, we give the notions of I-statistical convergence, I-lacunary statistical convergence of order α for 0˂α≤1 and α-I-lacunary convergence and examine some inclusion relations between these concepts.