Aort kök anevrizmalarında benthall de bono prosedürü ile david v prosedürlerinin erken dönem sonuçları
Short-term results of flanged bentall de bono and valvesparingdavid v procedures for the treatment of aorticroot aneurysms
  1. Tez No: 508065
  2. Yazar: SERVET ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET BALKANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Aort kök anevrizmalarında uygulanan ve altın standart olarak görülen Benthall De Bono prosedürünün mekanik protez kapağa bağlı komplikasyonları ve antikoagülasyona bağlı komplikasyonları, kapak koruyucu prosedürlerin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı Benthall De Bono prosedürü ile kapak koruyucu David V prosedürünün erken dönem sonuçlarını, operatif, hastane içi mortalite ve morbiditesini değerlendirmektir. Materyal-Metot ve Bulgular: Hastanemizde Nisan 2009 ile Haziran 2013 tarihleri arasında aort kök anevrizması nedeni ile opere edilen 70 hasta geriye dönük olarak incelendi. Benthall De Bono prosedürü (n=46) ve David V prosedürü (n=24) uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların 52' si (%74,3) erkek, 18' i (%25,7) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 53,01±16,82 idi. Benthall De Bono prosedürü uygulanan hastalar grup 1, David V prosedürü uygulanan hastalar grup 2 olarak incelendi. Operatif veriler her iki grup arasında kıyaslandığında; gruplar arasında CPB süreleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olup (p:0,001), grup1' de ortalama 69,55 dk daha az CPB süresi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract: Aim: Even though Bentall de Bono procedure is widely used for the treatment of aortic root aneurysms, the procedure is under scrutiny nowadays because of the complications due to mechanical prosthetic valves and the need for life-long anticoagulation. Due to such complications, aortic valve-sparing operations are coming forward recently. In this study we compared short-term mortality and morbidity results of Bentall De Bono and valve-sparing David V procedures. Materials- Methods: We retrospectively evaluated data from 70 patients, who underwent surgery for aortic root aneurysm between dates of April 2009 and June 2013. We performed Bentall de Bono procedure to 46 patients and David V procedure to 24 patients. Mortality, CPB (Cardpulmonary bypass) and aortic cross-clamp durations, postoperative arrhythmias, prolonged ICU (IntensiveCareUnit) and hospital stay were compared in this study. Results: There was no statistical difference for mortality (p=0.57) while the CPB time and cross-clamp duration were shorter at the Bentall group. When we compared the durations of ICU and hospital stay; we observed that the David group stayed longer in ICU (p=0.003) but duration of hospital stay was shorter (p=0.007). Conclusion: Despite Bentall de Bono is the most common used procedure; when compared, the short, mid and long term results of valve-sparing David V procedure were similar. Spared native aortic valve and lack of anticoagulation usage are highlighted advantages of David V procedure.