Zemin iyileştirme teknikleri: Bir uygulama örneği
Ground improvement techniques: An application example
- Tez No: 508069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ VOLKAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Zemin iyileştirme yöntemlerinde temel amaç, mekanik araçlarla zeminin boşluk oranının azaltılması veya zemin boşluklarının çeşitli bileşimdeki karışımlarla doldurulması işlemidir. Zemin iyileştirme yöntemleri sayesinde zayıf zeminin taşıma kapasitesini artırılır, toplam oturmalar azaltılıp konsolidasyon hızlandırılır, dolgu ve şevlerin stabilitesi artırılır ve zeminin potansiyel sıvılaşma riskini azaltılır. Bu çalışmada Bursa ili Kestel ilçesinde yer alan 154 Kv Turanköy Trafo Merkezindeki trafolar ve clad binasında meydana gelen zemin oturmaları araştırılmıştır. Sondaj ve saha etütleri ile çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Bulgulara göre enjeksiyon ve jet grout iyileştirmeleri birlikte kullanılmasının en uygun çözüm olduğu belirlenmiştir. Uygulamaların ardından basınçlı su testleri yapılmıştır. Basınçlı su testlerinin sonuçları değerlendirildiğinde, geçirimli-çok geçirimli olan zemin grubunun geçirimsiz-az geçirimli hale geldiği görülmüştür. Jet grout uygulamasının clad binasında ve trafo sahasında zemin dayanımını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of soil improvement methods, to reduce the rate of ground clearance by mechanical means or to fill the ground clearances with various mixture blends. The soil improvement methods increase the carrying capacity of the weak ground, decrease the total seats and accelerate the consolidation, increase the stability of the fillings and slopes and decrease the potential liquefaction risk of the ground. In this study, 154 Kv Turanköy Transformer Center located in the Kestel district of Bursa province of transformers and clad building soil collapse was searched. Drilling and field surveys and various findings were reached. According to findings, it is determined that the best solution is to use injection and jet grouting together. After the tests, pressurized water tests were carried out. When the results of the pressurized water tests are evaluated, it has been seen that the permeable- too permeable floor group becomes impermeable-less permeable. It has been observed that the jet grout application increases the ground strength of the clad building and transformer area.