Mobil akıllı cihazlarda casus yazılımların uygulamalı analiz yöntemiyle tespiti
Detection of spywares on mobile smart device using applied analysis method
- Tez No: 508068
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gittikçe gelişen teknolojik ilerlemeler sonucunda mobil cihazlar günlük hayatta önemli bir yer edinmiştir. Zamanla mobil cihazlar gelişimini sürdürerek akıllı mobil cihazlara dönüşmüş ve sahip oldukları teknik özellikleri sayesinde insanoğlunun hayatında vazgeçilmez araçlar arasına girmişlerdir. Mobil akıllı cihazların günlük hayattaki önemi ve yeri arttıkça, mobil akıllı cihaz güvenliği de önem kazanmıştır. Bu çalışmada mobil akıllı cihazların karşılaşmış oldukları önemli tehlikelerden biri olan mobil casus yazılımlar incelenmiş ve güvenlik çözümleri araştırılmıştır. Genelde mobil zararlı yazılımların, özelde ise mobil casus yazılımların tespiti ve önlenmesi adına yapılan pek çok çalışma bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalar ağırlıklı olarak uzmanlık gerektiren analiz yöntemleri ile ilgilidir. Oysaki mobil akıllı cihazlar çoğunlukla asgari teknik bilgi ve yeteneğe sahip kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır ve mobil casus yazılımların muhatabı da bu son kullanıcılardır. Bu çalışmada, birçok mobil casus yazılımlar tüm ayrıntılarıyla incelenmiş, bütün özellikleri irdelenmiştir. Mobil casus yazılım uygulamaları içerisinden örnek olarak seçilmiş olan Flexispy mobil casus yazılım bütün yönleriyle araştırılmıştır. Bu yazılımın mobil cihazları nasıl ele geçirdiği, nasıl kontrol ettiği ve yönettiği, üzerinde ne tür etkiler oluşturduğu, hangi bilgilerine ne şekilde erişildiği, kullanıcıların mobil cihazlar üzerindeki konuşma, mesajlaşma, e-posta trafiği, konum bilgileri başta olmak üzere resim ve görüntü elde etme gibi birçok iletişim faaliyetlerinin nasıl izlendiği ve kayıt altına alındığı incelenmiştir. Flexispy'ın mobil cihazlara nasıl yüklendiği, nasıl çalıştığı, çalışması sırasında cihazda meydana gelen şüpheli davranışların neler olduğu, son kullanıcılar tarafından nasıl tespit edilebileceği ve ne tür önlemler alınabileceği bütün yönleriyle araştırılmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar son kullanıcıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing technological development, mobile devices have gained an important place in everyday life. Over time, mobile devices evolved into smart mobile devices and have become indispensable tools in the lives of human beings due to their technical features. As the importance and place of the mobile smart devices increased in daily life, mobile smart device security also became more important. In this study, mobile spyware, one of the major threats that mobile smart devices encounter, was examined and security solutions were investigated. In general, there are many studies on the detection and prevention of mobile malware, especially mobile spyware. However, these studies usually require expertise on analysis methods. Mobile smart devices, on the other hand, are mostly used by users with minimal technical knowledge and skills, and those regular users are the target of spyware. In this study, many mobile spyware have been examined in detail and all their features have been examined. Flexispy mobile spy software, which has been selected as an example among mobile spyware applications, has been researched in all aspects. such as, how this software handles, controls and manages mobile devices, what kind of effects it has, how devices are accessed, how user's pictures, images, speech, messaging, e-mail traffic on their mobile devices hacked, how communication activities are monitored and recorded. It has been researched and analyzed in all aspects how Flexispy is installed on mobile devices, how it works, what the suspicious behavior of the device during the operation is, how it can be detected by end users and what kind of precautions can be taken. The results obtained are presented to the end-users