Türkiye'de yayılış gösteren biebersteinia steph.cinsinin autekolojisi
- Tez No: 50810
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN SEÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET TÜRKİYE'DE YAYILIŞ GÖSTEREN BtEBERSTEINIA STEPH. CİNSİNİN AUTEKOLOJİSİ SELÇUK, Nüüfer Doktora Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. özcan Seçmen Ekim 1996, 67 sayfa Bu tezde Biebersteinia Steph. cinsine ait iki tür. B.multifida DC. ve B.orphanidis Boiss. çalışma materyali olarak seçilmiş ve anatomik, morfolojik, ekolojik, fitokimyasal ve sitogenetik açıdan incelenmiştir. Böylece, yalnız Türkiye'de bir kaç lokalitede kalan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan B.orphanidis Boiss. ile Asya yayılışh, B.multifida DC. türlerinin yapısal özellikleri ve ekolojik durumları tesbit edilmeye çalışılmış, korunmaları ve fito kimyasal yapılarının ortaya konmasına çalışılmıştır. Anahtar kelimeler; Autekoloji Biebersteinia multifida, B.orphanidis,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE AUTOECOLOGY OF BIEBERTEINIA Steph. GENUS SHOWING SPREADING IN TURKEY SELÇUK, Nilüfer PI I D. Thesis,Biology Dept. Supervision : Prof. Dr. Özcan Seçmen September, 1996, 67 sayfa In this thesis, two kinds of the Biebersteinia Steph. species have been selected as the working materials of the B.mutifida DC. and B.orphanidis Boiss and they have been examined from the anatomical, morphological, ecological, phyto-chemical and sito- genetic angles. Thus, the structural characteristics and the ecologic conditions of the kinds of B.orphanidis which is found in a several localities only in Turkey and is exposed to. danger of perishing and the Asian origin B.multifida have been tried to be determined and their protection and bringing out their phyto-chemical structures have been studied. Key words : Autoecology, Biebersteinia multifida, B.orphanidis