Kaplı fidan üretiminde kullanılabilecek yetiştirme ortamlarının tesbiti ile bunlara ait özelliklerin fidan kalitesi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 50809
  2. Yazar: MEHMET SAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET FARKLI YETİŞTİRME ORTAMLARININ KARAÇAM VE KIZILCAM FİDANLARININ GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ SAYMAN, Mehmet Doktora Tezi, Toprak Bölümü Tez Yöneticisi; Prof.Dr. Habil Çolakoğlu Eylül 1996, 73 Sayfa Ülkemizde iklim ve yetişme ortamı açısından sorunlu alanlarda yıldan yıla artan ağaçlandırma çalışmalarında tutma ve büyüme enerjileri iyi, kaliteli fidan kullanma gerekliliği vardır. Böylelikle ağaçlandırma masraflarını en aza indirmek mümkün olabilmektedir. Bu tür alanlarda beklenen basan ancak modern yetiştiricilik sistemlerinin uygulanması ile yetiştirilmiş tüplü-kaplı fidanlarla sağlanabilmektedir. Fidanlıklarımızda tüplü fidan üretiminde kullanılan klasik harç toprak, kum ve organik madde veya ahır gübresinden oluşmaktadır. Ancak bu ortamda yetişen fidanlar ortamın olumsuz bir çok özelliği nedeni ile standart dışı kalmakta, bu da ağaçlandırma alanlarında başarısızlık sebebi olmaktadır. Çalışmamızda, iyi özelliklere sahip bir yetiştirme ortamı elde edebilmek için çeşitli materyallerin kanştınlmasıyla hazırlanmış, Karaçam için 21, Kızılcam için 64 ortam denenmiştir. Kimyasal ve fiziksel özellikleri analizlerle belirlenen ortamlarla üçer adet 45 lik her biri 200 cm3 hacimli tepsi kap doldurulmuş, Karaçam ve Kızılcam fidanı yetiştirilmiştir. Fidanlar homojen olarak gübrelenmiş ve sulanmıştır. Vejetasyon döneminin sonunda yapılan mofolojik ölçümlere uygulanan istatistiki analizlerle; boy, çap, gövde ve kök kuru ağırlıkları, kök/gövde oranı açısından en iyi fidan gelişmelerini Karaçam için Buldan sazı (%100), Buldan sazı-kavak talaşı (7:3, 5:5) Buldan sazı-çarn kabuğu (7:3), Buldan sazı-saman (7:3), Buldan sazı-susam artığı (7:3) karışımları verirken, Kızılcam için Çameli turba (%100), Çameli turba-çam talaşı (5:5), Çameli turba-saz kamışı (5:5), Çameli turba-volkan tüfü (7:3), mantar artığı-Buldan sazı (5:5), mantar artığı-saz kamışı (5:5), mantar artığı-susam sapı (5:5), mantar artığı-mısır sapı (7:3), mantar aıtığı-saman (7:3) karışımları vermiştir. Böylelikle bir vejetasyon dönemi sonunda ağaçlandırma sahaları için dikime hazır fidanlar elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT GROWING MEDIA FOR BLACK PINE AND RED PINE SEEDLINGS SAYMAN, Mehmet Doktora Tezi, Toprak Bölümü Tez Yöneticisi; Prof.Dr. Habil Çolakoğlu September 1996, 73 Page The aim of this study is to produce useful, high quality and economic seedlings produced by modern techniques for using in the afforestation sites where there are problems related to climate and growing media. In order to realise this aim, Black pine (Pirtus nigra) and Red pine (Pinus brutia) seedlings were grown by modern techniques in small volumed containers with different media. In this study, 21 different growing media for Black pine and 64 different growing media for Red pine were examined. Statistical analysis's showed that the most favourable media for these species were as follows: The Black pine seedlings which were grown in media 1, 17, 19, 20 & 21 and the Red pine seedlings in 1, 7, 10, 26, 29, 33, 37, 43 & 45 have been determined to be suitable for planting in afforestation sites relating to their morphological features such as height, diameter, stem & root weights at the end of one vegetation season. The media which were used for growing Black pine consisted of substrates 100 % Buldan reed, Buldan reed-Poplar sawdust (5:5, 7:3), Buldan reed-pine bark (7:3), Buldan reed-wood chip (7:3), Buldan reed-straw (7:3) and Buldan reed-sesame (7:3). The medium which used for growing Red pine consisted of substrates 100 % Çameli peat, Çameli peat-pine sawdust (5:5), Çameli peat-thick reed (5:5), Çameli peat- volcanic dust, mushroom compost-Buldan reed (5:5), mushroom compost-thick reed (5:5), mushroom compost-sesame residual (7:3), mushroom compost-maize stalk (7:3) and mushroom compost-sawdust (7:3).