Neraband (scorzonera veratrifolia) bitkisinin antioksidan ve yara iyileştirici özelliklerinin araştırılması
Evaluation of antioxidant and incision wound healing activities of neraband (scorzonera veratrifolia) plant
  1. Tez No: 508123
  2. Yazar: MERT GEÇİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BECEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Scorzonera veratrifolia (S. veratrifolia) bitkisinin antioksidan, antienflamatuvar, yara iyileştirici ve antikarsinojenik potansiyellerinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: S. veratrifolia bitkisinin metanollü ve heptanlı ekstrelerinin yara iyileşmesi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla wistar albino sıçanların sırtında doğrusal kesi yarası oluşturularak sıçanlar rasgele 5 gruba (n=6, kontrol, negatif kontrol, pozitif kontrol, Heptan ve metanollü ekstre) ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmazken diğer gruplara 10 gün boyunca 0,5 gram preparat günde 2 kez uygulanarak ilgili tedavi yapıldı. Kanda Kuyruktaki DNA yüzdesi (%DNAT), 8-hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ve serumda İnterlökin-1β (IL-1β) ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) düzeyleri ölçüldü. Deri dokularında glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA) düzeyleri, myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, kemilüminesans ölçümler yapıldı. Her bir ekstrenin in vitro sitotoksik ve yara iyileştirici aktiviteleri NIH 3T3 fare fibroblast hücrelerinde ve çeşitli kanser hücre hatlarında MTT yöntemiyle tayin edildi. Histolojik değişiklikler ışık mikroskobu ile incelendi. Ayrıca herbir ekstrenin in vitro antioksidan aktivitesi DPPH ve FRAP yöntemleriyle incelendi ve içerdikleri fenolik madde miktarları FCR yöntemiyle tayin edildi. Bulgular: 8-OHdG düzeyleri ve %DNAT sonuçları kontrol grubuna göre kıyaslandığında anlamlı bir fark (p>0.05) oluşmadığı belirlenirken diğer in vitro bulgular ekstrelerin kontrole kıyasla anlamlı düzeyde antioksidan ve yara iyileştirici etkiye sahip olduğunu göstermiştir. IL-1β, TNF-α, GSH, MDA, MPO, kemilüminesans ölçümler ile de benzer etkililik istatistiksel olarak belirlenmiştir. Histolojik incelemeler de anlamlı değişikliği desteklemektedir. Kanser hücre hatlarında ise ekstrelerin sitotoksik etkisi olmadığı ancak proliferatif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: S. veratrifolia bitkisinin yara iyileştirici özelliğe sahip olduğunu ve yapılacak çalışmalar ile desteklenerek klinikte kullanılabilecek bir ilaç olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the possible antioxidant, wound healing, anti-inflammatory and anticarcinogen effects of Scorzonera veratrifolia plant. Materials and Methods: Rats were randomly divided into 5 groups (n = 6, control, negative control, positive control, heptane and methanol extract) to determine the effect of methanol and heptane extracts of S. veratrifolia on wound healing. While no treatment was applied to the control group, the other groups were treated with 0.5 g twice a day for 10 days. Interleukin-1β (IL-1β), tumor necrosis factor alpha (TNF-α), 8-hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG) levels and %DNA in tail (%DNAT) were measured in blood samples. Glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA) levels, myeloperoxidase (MPO) activity, chemiluminescence measurements were performed in skin tissues. In vitro cytotoxic wound healing activities of each extract were determined in NIH 3T3 mouse fibroblast cells and in various cancer cell lines by MTT method. Histological changes were examined by light microscopy. In vitro antioxidant activity of each extract was examined by DPPH and FRAP methods and the amounts of phenolic contents in extracts were determined by FCR method. Results: The results showed that 8-OHdG levels and % DNAT results were not significantly different (p> 0.05) compared to the control group, while other in vitro findings showed significant changes compared to control. Similar activity was determined with IL-1β, TNF-α, GSH, MDA, MPO, chemiluminescence measurements. Significant changes were supported by the histological examinations. Plant extracts were not cytotoxic in cancer cell lines but showed proliferative activity. Conclusion: The results suggest that the S. veratrifolia has wound healing activity and is a potential drug candidate which needs to be verified by further studies.