Sıçanlarda carvacrol'ün iskelet kasında iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
The effect of carvacrol on ischemia-reperfusion injury in skeletal muscles of rats
  1. Tez No: 508124
  2. Yazar: BARIŞ MARDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAKAN ZOR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İskemi sonrası görülen reperfüzyon hasarı, iskemi nedeniyle zarar gören hücrelerin eski işlevlerini kazanmasına engel olmaktadır. Ortamda hızla artış gösteren oksijen düzeylerine bağlı olarak artan reaktif oksijen türevlerinin İ/R hasarının temelini oluşturduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalar çoğunlukla bu durumu dengeleyebilecek stabilizan ve antioksidan sistemler üzerine olmaktadır. Carvacrol maddesi, kekik yağının içeriğinde bulunan antioksidan bir maddedir. Çeşitli çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre, carvacrol kullanımının İ/R hasarını önlemeye yardımcı olabileceği görülmüştür. Etik kurul onayı alındıktan sonra yaptığımız çalışmada 18 adet sıçan rastgele 3 gruba ayrılmıştır. 6 tanesine herhangi bir işlem uygulanmamış, sadece doku ve kan örnekleri alınmıştır. Bu grup kontrol grubu olarak seçilmiştir. İkinci gruptakilere 60 dakika süreyle alt ekstremite iskemisinin ardından 60 dakika süreyle reperfüzyon uygulanmıştır. Bu grup İ/R grubu olarak seçilmiştir. Üçüncü gruptaki sıçanlara ise iskemiden 30 dakika önce 100 mg/kg carvacrol intraperitoneal olarak uygulanmış, daha sonra 60 dakika süreyle iskemi ve 60 dakika süreyle reperfüzyon uygulanmıştır. Bu gruptakiler ise İ/R-Car grubu olarak seçilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular histolojik ve biyokimyasal incelemeyle değerlendirilmiştir. Morfolojik özelliklerin yanı sıra MDA, HİF, GST ve CAT ölçümleri yapılmıştır. İstatistiksel verilerle değerlendirilen sonuçlar ışığında, carvacrol'ün İ/R hasarını önlemek için etkili olabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reperfusion injury following ischemia prevents cells fro regaining decreased functions due to ischemia. Increased reactive oxygen species due to rapidly increasing oxygen levels were blamed for I/R injury. Studies are focused mostly to find new cell stabilizing and antioxidant substances to prevent this injury. Carvacrol is an antioxidant substance which mostly found in oregano oil. Various studies claimed that carvacrol could be useful to prevent I/R injury. After getting the ethical committee consent, we planned our study with 18 rats which were randomly divided into 3 groups. The first group weren't applied with any procedures, only blood and tissue samples were taken. This group was chosen as control group. In the second group, lower extremity ischemia was applied for 60 minutes and reperfusion was applied for another 60 minutes. This group was chosen as the I/R group. In the third group, rats were given 100 mg/kg carvacrol via intraperitoneal injection before 30 minutes from ischemia. Then 60 minutes of ischemia and 60 minutes of reperfusion was applied. This group was chosen as the I/R-Car group. At the end of the study, samples were examined both histologically and biochemically. Morphologic features were controlled as well as the levels of MDA, HIF, GST and CAT were measured. Statistical data analysis proved that carvacrol could be efficient to prevent the I/R injury.