Bilim kurgu sinemasında 'Mars'
'Mars' in science fiction cinema
  1. Tez No: 508243
  2. Yazar: ABDÜLKERİM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİHA ELİF DEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, bilim kurgu sinemasında Mars konulu filmlerin, tarihsel süreç içerisinde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle yapısal ve söylemsel olarak ne şekilde değiştiği ele alınmaktadır. Sinemanın oldukça erken dönemlerinden itibaren bilim kurgu türünün içinde kendine yer bulmuş olan Mars, zamanla farklılaşan bir algı doğrultusunda işlenmiştir. Yaklaşık yüz yıl önce bilinmezlerle dolu olan gezegen, sinemada hayal gücünün katkılarıyla konu edilmiştir. Ancak yirminci yüzyılın ikinci yarısıyla beraber bilimsel gelişmelerin ve Dünya dışı keşiflerin hız kazanması, Mars'ı da insanlık için uzak ve bilinmez bir gezegen olma konumundan çıkarmıştır. Önce bir hayal diyarı, sonra düşman gezegen olan Mars, günümüzde artık yeni bir yuva olarak algılanmaktadır. Bu algının bilim kurgu filmleri üzerinden nasıl ilerlediğinin görülmesi adına önce bir tür olarak bilim kurgu, ardından da Mars gezegeni incelenmiştir. Son olarak tarihsel film eleştirisi yaklaşımıyla Mars'ı konu eden bilim kurgu filmleri örneklem olarak ele alınıp incelenmiştir. Bu incelemeyle bilim kurgu sinemasında Mars gezegeni algısının ne şekilde değiştiğinin belirlenmesi amaçlanmış, bu değişimin kendi döneminin bilimsel gelişmeleriyle olan ilgisi saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the Mars themed science fiction films change structurally and discursively through the influence of scientific and technological developments in the historical process. Mars, which has found its place in science fiction genre since quite early periods of cinema, has been treated towards a varying perception over time. The secretive planet it was a hundred years ago, has featured in the cinema with the contributions of imagination. However, the acceleration of scientific developments and extraterrestrial discoveries that came along with the second half of the twentieth century, has set Mars aside from being a distant and unknown planet for humanity. Once was a fantasy world, and then a hostile planet; Mars is today perceived as a new home. In order to see how this perception has progressed through science fiction films, first the science fiction genre and then the planet Mars were examined. Finally, representative Mars themed science fiction films were examined within the historical approach to film criticism. This study has aimed to determine how the perception of the planet Mars has changed in science fiction film and how this change is related to the scientific progresses of respective time periods.