Bilim kurgu sinemasında şiddetin kullanımı
- Tez No: 51165
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Popüler sinema içinde değerlendirebileceğimiz bilim kurgu sineması, yoğun olarak üretildiği Amerika Birleşik Devletleri'nde, toplumsal, ekonomik ve politik gelişmelerin yansımasının yanı sıra, reel yaşamın sıkıntılarından kaçış araçlarından birini oluşturdu. Bu tez, bilim kurgu sinemasının ilk yıllarından günümüze dek, ancak özellikle de dünyada soğuk savaş paranoyasının tırmandığı 1950'li yıllar ve Amerika Birleşik Devletleri'nde, güven tazeleme ideolojisinin baskın olduğu 1980'li yıllarda, bilim kurgu sinemasındaki şiddetin ele alınış biçimi incelendiğinde somut olarak göz önüne serilir. Bilim kurgu sineması dönemler açısından incelendiğinde, soğuk savaş döneminde, türe ilişkin filmlerde kitleye yönelik olarak işlenen şiddetin, 1970'li yılların ikinci yarısında Spielberg ekolü ile yumuşama dönemine girmesine karşın, 1980lerin sonuna dek sürdüğünü ve ancak, 1980'lerin son yıllarında, bu yaklaşımını yavaş yavaş terlettiğini görürüz. 1990'larda ise, bilim kurgu sinemasında şiddetin kullanımı, büyük değişime uğradı. Bu dönemde, bilim kurgu sinemasında şiddet, sistem dışına çıkan gruplara, birey ve makine lere ya da diktatörlere yöneldi. Geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen bilim kurgu sinemasındaki kitleye yönelik şiddeti gözönünde bulundurduğumzuda, mikro şiddet olarak adlandırabileceğimiz bu yeni görünüm daha saf, uyuşmaz ve daha vahşi olarak türün gündemine oturdu. Son dönem bilim kurgu filmleri, seyirciye yoğunlaşmış şiddetle birlikte, Adair'in belirttiği gibi, sinsi bir nazileştirme ideolojisini de yansıtmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri'nin sosyal, ekonomik ve politik inlş-çı kışlarına göre form değiştiren, Amerikan bilim kurgu sinemasının yansıttığı, toplumsal korku ve paranoyayı anlamak için, insanın sınırlarının ötesinde olan, görevini yerine getirmeden asla yaralanmayan ve ölmeyen, eylemleri bakımından faşist bir kişilikten ayırt edilemeyen, bilim kurgu kahramanının uyguladığı ve dönemlerin özelliklerine göre biçim değiştiren şiddeti ele alıp incelemek yeterli olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The science fiction has proved to be a means of escape from the problems of real life as well as the potikical, social an economic developments in the U.S.A. where it is poduced in profusion. This appears conretely when we examine the science fictional movies from the beginning up to now, especialy in the 1950s when the cold war paranoiya was on the increase and in the 1980s when in the U.S.A the national self-confidence turned out to be a dominant ideology When science fiction movies of the period wiewed from this perspective in this context violence committed against the society has entered a period of placation in the first decade of the 1970s by the help of the Spielberg school, but continued until the end of the 1980s and died out only in the end of the 1980s. The exhibition of violence has been transformed in the 1990s, in which violence was directed to groups, individuals, machines outside of the system and dictators. When compared with previons periods, this new vision can be reganded as micro violence, and it Is merely for violence's sake, non-conformist and more savage. The last phase of science fiction, as Adair points out, has tumded to reflect aggravated violence as well as a sinister fascism In order to understand the social fear and paranoia which American science fiction reflects, and which takes new disguses according to the Amerikan social, economic and political ups and downs it is sufficient to analyze violence administered by the science fiction before he ttas accomplished his mission, who Is a superman image.