IV. Haçlı seferi
IV. Crusade
- Tez No: 508277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK TOLGA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin konusu Dördüncü Haçlı Seferi'dir. Bu çalışma; Venedik'in, Dördüncü Haçlı Seferi'ni amacından saptırdığını iddia etmektedir. Dördüncü Haçlı Seferi, birçok yönüyle diğer Haçlı seferlerinden ayrılmaktadır. Bu sefer, diğer Haçlı seferlerinden farklı olarak Müslümanlar üzerine değil, Ortodoks Bizans İmparatorluğu üzerine yönelmiştir. Başlangıçta, diğer Haçlı seferleri gibi, Müslüman dünyası hedef alınmış ve Kutsal Toprakları, Müslümanlardan kurtarmak idealiyle harekete geçilmiştir. Ancak sefere katılan Haçlı askerlerinin Mısır'a nasıl taşınacağı sorunu, seferin baş aktörünü Venedik olarak belirlemiştir. Akdeniz'in en büyük deniz gücü olan Venedik, sefere dâhil olduğu andan itibaren seferin gidişatını belirlemiştir. Kendi ticari çıkarlarını her şeyin üstünde tutan Venedik, dönemin siyasi perspektifini de doğru bir şekilde tahlil ederek kullanmış ve Mısır'a düzenlenecek olan seferi Bizans üzerine yönlendirmeyi başarmıştır. Katolik Avrupa'nın, Ortodoks Bizans İmparatorluğu'nu dize getirme ve Katolik Kilisesine bağlama isteği de Venedik'in işini kolaylaştırmıştır. Seferin Bizans İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'e yönelmesi sonucunda şehir, Haçlı ordusu tarafından zapt edilmiştir. Şehrin zaptı sonrasında başlayan yağmadan en fazla pay alan Venedik olmuş, Konstantinopolis'ten kaçırılan eserler Venedik'in tarihsel ve kültürel değerini daha da artırmıştır. Haçlıların Bizans topraklarını paylaşımı sırasında, o coğrafyayı iyi tanıyan Venedik bu avantajı kullanmış ve ele geçirdiği topraklarla kendi koloni imparatorluğunu kurmuştur. Karadeniz ve Ege ticaretini kendi tekeline alan Venedik, ticari rakipleri olan Cenova, Pisa gibi İtalyan kentlerine de üstünlük sağlamayı başarmıştır. Venedik Cumhuriyeti'nin, seferi neden amacından saptırdığının anlaşılması için; çalışmamızda sefer öncesi Bizans-Venedik ilişkileri detaylı bir biçimde incelenmiş ve Venedik-Mısır ilişkilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the Fourth Crusade. This study argues that Venice diverted the aim of the crusade from it's original aim. Fourth Crusade is seperated in many ways from other crusades. This crusade is different from others because it was not directed to the Muslim World, it was directed to the Orthodox Byzantium Empire. In the beginning, like the other crusades the target was to the Muslim World and the aim was saving the Holy Lands. However the most important problem was how to transport crusaders to Egypt, that's why they decided Venice as a main actor. Venice which had the most important sea force of the Mediterranean Sea, decided on how to continue from the time it joined to the voyage by the thinking of its benefits Venice, being aware of the political perspective of that period used it in a right way and change the direction of Egypt to Byzantium. The Catholic Europe wanted to control the Orthodox Byzantium Empire and to combine to the Catholic Church made the Venice's mission easier. The result of changing the direction of the voyage to the capital city of Constantinople, so for this reason the city was conquered by crusaders. After conquering the city, Venice took the biggest part in the sack of the historical works which were taken from the Constantinople city raised the values of Venice's cultural and historical side. During the sharing of Byzantium's land, Venice which was very aware of the geography of the land, used it this advantage and created a new colony empire by using the lands of Byzantium. Venice started to control Black Sea's and Aegean Sea's trade. Venice became more advantaged against the it's rivals such as İtalian cities of Genoa, Pisa. In my thesis I tried to make it clear why the Rebuplic of Venice changed the direction of Fourth Crusades instead of Egypt to Byzantium. I searched the relationship between Byzantium and Venice in detailed way. I also pointed out the relationship between Venice and Egypt.