Üç farklı kompozit rezinin marjinal bütünlük, mikrosızıntı ve polimerizasyon derecelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of marginal integrity, microleakage and polymerization degree of three different composite resins
- Tez No: 508327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAYRAKTAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı üç farklı kompozit rezin kullanılarak sınıf II kutu kavitelere yapılan restorasyonlarının LED ışık cihazı ile standart mod ve ekstra hızlı modlarda polimerize edildikten sonra mikrosızıntı değerlerini incelemektir. Aynı zamanda kompozit rezin materyallerden hazırlanan örneklerin polimerizasyon dereceleri de Raman spektroskopisi kullanılarak araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: İki aşamalı olarak tasarlanan çalışmanın ilk aşamasında çekilmiş insan yirmi yaş dişlerinin mezial ve distal bölgelerine sınıf II kutu kaviteler açılarak dişler rastgele 6 gruba ayrıldı (n=10). Hazırlanan kaviteler üç farklı kompozit rezin (Tetric EvoCeram, Tetric EvoCeram Bulk Fill, Clearfil Majesty Posterior) kullanılarak restore edildi. Polimerizasyon işlemi için bir LED ışık cihazının (Valo Cordless, Ultradent, ABD) standart mod ve Xtra güçlü modları ile kullanıldı. Dişler oda sıcaklığında karanlık bir ortamda distile suda 24 saat saklandı. Hazırlanan Sınıf II kompozit restorasyonlar, +5°C ve +55°C sıcaklıkta 30 saniye bekleme süresi ile 10000 devir termal döngü uygulandı. Daha sonra, polivinil siloksan ile dişlerin ölçüleri alınarak epoksi rezin kopyalar elde edildi. Elde edilen kopyaların marjinal bütünlüğü taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirildi. Restore edilen dişler ise 24 saat %1'lik metilen mavisi solüsyonunda bekletildikten sonra x40 büyütmede stereomikroskop ile restorasyonların mikrosızıntısı değerlendirildi. Çalışmanın ikinci aşamasında 8 mm çapında kompozit rezin numuneler teflon kalıplar yardımıyla hazırlandı ve LED ışık cihazının iki farklı modu ile polimerize edildi. Her grup için 5 örnek hazırlandı (n=5). Polimerizasyonu tamamlanan örnekler kalıplardan çıkarıldıktan sonra ışık almayacak kaplar içerisinde oda sıcaklığında distile suda 24 saat bekletildi. Daha sonra numuneler Raman spektroskopisi ile kompozit disklerin üst ve alt tabakalarının ayrı ayrı polimerizasyon dereceleri ölçüldü. Mikrosızıntının değerlendirildiği gruplarda okluzal ve gingival mikrosızıntı değerleri arasındaki ilişki Wilcoxon testi ile, gruplar arası fark olup olmadığı Ki-kare testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the microleakage degrees of three different composite resins at Class II box cavities polymerized with a LED light device at standard and Xtra power modes. Also polymerization degrees of composite resin specimens was invastigated with using Raman spectroscopy. Material and methods: In the first stage of this study, which was designed as two stages, class II box cavities were prepared to the mesial and distal of human third molar teeth and the teeth were randomly divided into 6 groups (n=10). Prepared cavities were restored with three different composite resins (Tetric EvoCeram, Tetric EvoCeram Bulk Fill, Clearfil Majesty Posterior). For the polymerization process a LED light curing device (Valo Cordless, Ultradent USA) were used with standard and Xtra power modes. Teeth stored at room temperature in distilled water for 24 hours. The prepared Class II restoration were subjected to 10000 cycles of thermal cycling at a temperature of + 5 ° C and + 55 ° C for 30 seconds wait time. Later, the teeth were impression with polyvinyl siloxane and obtained epoxy resin replicas. The marginal integrity of the obtained replicas was assessed by scanning electron microscopy (SEM). Restored teeth were kept in 1% methylene blue solution for 24 hours, and than microleakage of restorations was evaluated by stereomicroscope at x40 magnification. In the second phase of the study, 8 mm diameter composite resin specimens were prepared by using teflon molds and polimerized with the LED curing light by using two modes. For each group 5 samples were prepared (n=5). After the polymerized samples were removed from the molds, they were kept in distilled water for 1 day at room temperature in non-lighted containers. After 24 hours, the samples, polymerisation ratios of the upper and lower layers of composite discs were measured by Raman spectroscopy. The relationship between occlusal and gingival microleakage values in the groups in which microleakage was assessed was analyzed by the Wilcoxon test, to see if there was a difference between the groups was analyzed by Chi-square test.