Bronşektazide inflamatuvar belirteç olarak nötrofil lenfosit oranı KOAH'tan daha yüksek midir?
Neutrophil to lymphocyte ratio: Is it higher in bronchiectasis than COPD?
  1. Tez No: 508329
  2. Yazar: PAKİZE SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL KARAKURT, DR. EMİNE AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Yaygın akciğer hasarı ile seyreden bronşektazi hastalığı sistemik inflamatuvar hastalık olankronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ile semptom ve ataklarda benzerlik gösterir. Akciğerdeki yapısal hasar nedeniyle ataklar da dahil olmak üzere inflamatuvar belirteçlerin özellikle yeni araştırılan nötrofil lenfosit oranının (NLO) daha yüksek olacağı hipotezi ile çalışma planlandı. Yöntem: Geriye dönük kesitsel olarak planlanan çalışmada 2014 yılında merkezimizde poliklinikte ve yatırılarak tedavi edilen Bronşektazi (J47.0 ICD kodu) ve KOAH (ICD J 44.0-44.9)hastaları elektronik sistemden değerlendirildi. Çalışmada kanser, hematolojik bozukluklar, akut renal bozukluklar, alerjik rinitastım, ilerleyen nörolojik kas hastalıkları, akut kardiak hastalıklar ile romatolojik hastalıkları olanlar dışlandı. Hastaların hastane başvuru günü hemogram değerleri olanlar çalışmaya dahil edildi. Elektronik sistemden demografik özellikleri varsa biyokimya değerleri; inflamatuvarbelirteçlerden C Reaktif protein (CRP), sedimantasyon kaydedildi. NLO hesaplandı ve NLO 2-10 arası; CRP 3, 5, 8, 10 değerleri; lökosit 10 bin ve 12 bin olarak ikili gruplandı. Yatan ve poliklinikten takip edilen Bronşektazi ve KOAH hastaları ikili gruplarda karşılaştırıldı. Bulgular: Kabul kriteri olan toplam 2664 poliklinik (1799) ve yatırılan (n=865) vaka çalışmaya dahil edildi. Poliklinikte bakılan ve yatırılan Bronşektazihastaları sırasıyla anlamlı olarakdaha genç (yaş; 45 vs 67 p0.91 ve 18.6 vs 45.0p
Özet (Çeviri)
Background: There are similarities between bronchiectasis and COPD about symptoms and attacks. The study is hypothesis that neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) is higher in bronchiectasis than COPD because of diffuse broncho-pulmonary damages. Methods: Retrospective cross-sectional study was done in 2014 in tertiary teaching Chest Hospital. Patients with previously diagnosed bronchiectasis (J47.0 international code of diseases-ICD) and COPD (J 44.0-44.9-ICD) were enrolled from inpatient and outpatient clinic if they had hemogram values available in electronic hospital system. Patients with cancer, hematologic, renal diseases, and COPD patients with bronchiectasis were excluded. Patient's demographic features, CRP were recorded and NLR was calculated. Study groups were sub-grouped according to peripheral blood eosinophilia (PBE) (2% and greater). Groups were compared with recorded data. Results: In study period, 2664 patients (bronchiectasis n=1204) were included (bronchiectasis inpatient=180; COPD inpatients=685).