Ekstremitelerde lokalize yumuşak doku tümörlerinin benign - malign karakterinin belirlenmesinde shear wave ultrasonografi, difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans ve perfüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme bulgularının histopatolojik veriler ile korelasyonu
The correlation of shear wave ultrasonography, diffusion weighted magnetic resonance and perfusion weighted magnetic resonance imaging results with histopathological data in determining benign - malignant characteristics of soft tissue tumors located in extremities
  1. Tez No: 508408
  2. Yazar: YUNUS EMRE AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENDUH DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ekstremitelerde Lokalize Yumuşak Doku Tümörlerinin Benign - Malign Karakterinin Belirlenmesinde Shear Wave Ultrasonografi, Difüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Ve Perfüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntüleme Bulgularının Histopatolojik Veriler İle Korelasyonu AMAÇ : Oldukça heterojen bir spektruma sahip olan yumuşak doku tümörlerine yönelik optimal tedavi protokolünün belirlenmesi için benign ve malign ayrımının yapılabilmesi oldukça önem arzetmektedir.Bu amaçla multimodalite görüntüleme protokolleri ile bu ayrımın mümkün olabildiğince doğru şekilde yapılabilmesinin ne ölçüde mümkün olduğunu saptamaya çalıştık. MATERYAL VE ARAŞTIRMA PROTOKOLÜ : Nisan 2017 ile Aralık 2017 tarihleri arasında yaşları 15 ile 70 arasında ve değişen yumuşak doku kitlesi bulunan toplamda 23 hastaya(15 kadın , 8 erkek) shear wave elastografi, difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve perfüzyon ağırlıklı görüntüleme yapılmıştır ve bulgular retrospektif olarak değerlendirilmiştir.Shear wave elastografi ile kantitatif Kpa cinsinden lezyonların sertliği ölçülmüş, difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile Adc haritalaması yapılmış ve lzyonlardan kantitatif Adc ölçümü yapılmıştır.Perfüzyon ağırlıklı görüntüleme temelinde de lezyonların perfüzyon eğrileri çizilmiştir.Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Fisher-Freeman-Halton testi ve Fisher's Exact test kullanıldı. BULGULAR : Elastografi ölçümlerine göre benign ve malign lezyon grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). ADC ölçümlerine göre benign ve malign lezyon grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamış ancak anlamlılığa yakın bulunmuştur (p=0,059; p>0,05); malign lezyon grubunda ADC ölçümlerinin belign lezyon grubundan düşük olması dikkat çekici düzeydedir.Bu nedenle benign ve malign lezyonlar arasında cut-off değeri (1,06) verilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Correlation of Shear Wave Ultrasonography, Diffusion Weighted Magnetic Resonance And Perfusion Weighted Magnetic Resonance Imaging Results With Histopathological Data In Determining Benign - Malignant Characteristics of Soft Tissue Tumors Located In Extremities AIM: To determine the optimal treatment protocol for soft tissue tumors with a fairly heterogeneous spectrum, it is very important to distinguish between benign and malignant. For this purpose, we tried to determine benign and malignant distinction could be done as accurately as possible with multimodality imaging protocols. MATERIAL AND METHOD: Shear wave elastography, diffusion weighted imaging and perfusion weighted imaging were performed in 23 patients (15 women, 8 men) with a mass of soft tissue between 15 and 70 years of age, between April 2017 and December 2017, and the findings were evaluated retrospectively. Shear wave elastography was used to quantitatively measure the stiffness of lesions in Kpa value. ADC mapping and quantitative ADC measurement from lesions were performed by diffusion weighted imaging. The perfusion curves of the lesions were also drawn on the basis of perfusion weighted imaging. When the study data are evaluated, descriptive statistical methods as well as in the comparison of quantitative data and comparison two groups of variables with no normal distribution, Mann Whitney U test was used.Fisher-Freeman-Halton test and Fisher's Exact test were used for comparison of qualitative data. RESULTS : There was no statistically significant difference between benign and malign lesions according to elastography measurements (p>0,05). There was no statistically significant difference between benign and malignant lesion groups according to ADC measurements, but it was close to meaningful (p = 0,059; p> 0,05); It is remarkable that ADC measurements in the malignant lesion group are lower than the benign lesion group. As a result, the cut-off value (1.06) between benign and malignant lesions could be given.