kanserli çocuklarda nütrisyonel durum, serum selenyum ve çinko düzeyleri
Nutritional status of children with cancer and serum selenium and zinc levels
- Tez No: 243139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada yeni tanı konulmuş kanserli çocuk hastaların tanı anı ve takip-tedavisürecindeki nütrisyonel durumları ile serum selenyum ve çinko düzeylerinin saptanması;bulguların primer hastalık verileri yanında birbirleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Hastalar ve Yöntem: Hastaların tanı anında, indüksiyon sonunda ve idame tedavisi/remisyondöneminde vücut ağırlığı (VA), boy, beden kitle indeksi (BKİ), üst kol orta çevresi (ÜKOÇ) vetriseps deri kıvrım kalınlığı (TDKK) ölçümleri yapıldı. Hastalardan eş zamanlı olarak alınankanlardan total protein, albümin, prealbümin, selenyum ve çinko düzeyleri çalışıldı. Serumselenyum ve çinko düzeyleri ICP-MS yöntemi ile çalışıldı.Bulgular: Toplam 82 hasta çalışmaya dahil edildi [Ortalama yaş: 8.2 yıl ( ? 5.3), erkek/kız:51/31]. Hastaların % 33'ü kırsal, %67'si kent merkezi kökenli; % 30'u yüksek, % 70'i düşüksosyoekonomik düzeye sahipti. Yakınmaların başlamasından tanı konulmasına kadar geçenortanca süre 1.5 ay (0.1-12) idi. En sık tanılar Hodgkin dışı-lenfoma (n=15), Hodgkin hastalığı(n=11), nöroblastom (n=11), santral sinir sistemi tümörleri (n= 9), kemik tümörleri (n= 8),yumuşak doku tümörleri (n= 7) ve diğerleri (n= 21) idi. Primer tümör yerleşim yerleri %34abdomen, %16 kafa içi, %12 boyun, %7 ekstremiteler, %6 göğüs içi, %6 göz ve %17 diğeranatomik bölgeler idi. Tanı anında primer hastalık %60 vakada lokalize (Evre 1-2), %40'ındayaygın (Evre 3-4) idi. Antropometrik parametrelere göre Z skoru -2'nin altında olan hastaoranları (malnütrisyon ölçütü olarak): yaşa göre VA (YGVA) 1/49 (%2), yaşa göre boy (YGB)4/82 (%4.9), boya göre vücut ağırlığı (BGVA) 2/28 (%3.7), beden kitle indeksi (BKİ) 5/82(%6.1), ÜKOÇ 7/81 (%8.6), TDKK 4/81 (%4,9) idi. İdeal ağırlık yüzdesi dağılımı: %90-110arası %56, %60-89 arası %16, %110 üzeri %28 idi. Abdomen yerleşimli tümörü olanlarda -2'den küçük ÜKOÇ ve TDKK Z skorları oranları daha yüksek idi. Sosyoekonomik durumu(SED) düşük olanların ortalama TDKK Z skoru (p= 0.012), kırsal kökenli hastaların ÜKOÇ (p=0.09) ve TDKK (p= 0.06) ortalama Z skorları, primer tümör yerleşim yeri abdomen olanlarınÜKOÇ (p= 0.022) ve TDKK (p= 0.038) ortalama Z skorları anlamlı olarak daha düşük idi.Primer hastalığı yaygın olan (evre 3-4) hastaların BGVA dışındaki tüm antropometrikölçümlerinde ortalama Z skorları daha düşük bulundu. Yaşa göre vücut ağırlığı, YGB, ÜKOÇ veTDKK Z skorlarında tanı anı ve izlemdeki ortalama değerler arasında anlamlı farklarsaptanmadı. İzlemde elde edilen ortalama BGVA ve BKİ Z skorları tanı anındakilere görebelirgin daha düşük saptandı. Zaman içerisinde BKİ Z skorlarında anlamlı olmayan düşüş olduğugörülürken, ÜKOÇ ve TDKK Z skorlarında zaman içerisinde anlamlı farklılık yoktu. Tanıanında serum total protein düşüklüğü [ortalama 7.67 gr/dL ( ? 0.87)] (
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the nutritional status, serum selenium andzinc levels of children with cancer at initial diagnosis and follow-up, and to investigate theirrelationship between each other and with clinicopathological parameters. Serum selenium andzinc levels were determined by ICP-MS method.Patients and Methods: Patients? body weight, length/height, body mass index, mid upper armcircumference and triceps skinfold thickness were recorded at initial diagnosis, at the end ofinduction therapy and in the remission periods. Simultaneous serum samples were obtained fromthe patients and levels of total protein, albumin prealbumin, selenium and zinc were determined.Results: Total number of patients enrolled was 82 with a mean age of 8.2 years ( ? 5.3)(males/females: 51/31]. Rates of rural and urban origins were 33% and 67%, respectively. 30%of patients had high socioeconomic status (SES), 70% had low SES. Mean lag time was 1.5month (range, 0.1-12). Patients? diagnoses were non-Hodgkin lymphoma (n= 15), Hodgkindisease (n= 11), neuroblastoma (n= 11), central nervous system tumors (n= 9), bone tumors (n=8), soft tissue tumors (n= 7) and others (n= 21). Primary tumor anatomic sites were: 34%abdomen, 16% brain, 12% neck, 7% extremities, 6% thorax, 6% eye and 17% other sites.Primary diseases were localized (stages 1-2) in 60%, and disseminated (stages 3-4)in 40% of thecases. Malnutrition ratios according to 110% in 28% cases. Ratios of MUACand TSFT Z scores