Parkinson hastalığı sonradan başlayan hipogonadizm için bir risk faktörüdür: Kesitsel, kontrol gruplu çalışma
Parkinson's disease is a risk factor for late onset hypogonadism: A crosssectional,controlled study
- Tez No: 508435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KENDİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
GiriĢ ve Amaç: Parkinson Hastalığı, motor, kognitif, otonom ve duyu sistemlerini etkileyen kronik, ilerleyici ve nörodejeneratif bir hastalıktır. Sonradan başlayan hipogonadizm (SBH) ise; yaşla birlikte serum androjen seviyelerindeki azalmayla karakterize klinik ve biyokimyasal bir sendromdur. Parkinson hastalarında testosteron yetmezliği bulunabilmekte ve testosteron yetmezliği semptomları, Parkinson Hastalığı non-motor semptomlarıyla benzerlik göstermektedir. Bu yüzden bu iki klinik durumun belirlenmesi hastalığın takibi ve tedavisi açısından önemlidir. Parkinson Hastalığı‟yla erektil disfonksiyon (ED) ilişkisi bilinmesine rağmen, literatürde Parkinson hastalarında SBH prevalansını araştıran kontrol gruplu çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden, bu kesitsel, kontrol gruplu çalışmada, Parkinson Hastalığı tanısı almış olgularda, SBH prevalansını ve bağlantılarını araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Parkinson Hastalığı tanısı almış 45 erkek hasta ve Parkinson Hastalığı olmayan 45 kontrol erkek birey alındı. Tüm olguların medikal ve seksüel öyküleri alındı, testis hacimlerinin de ölçümünü içeren odaklanmış fizik muayeneleri yapıldı, hormonal ve biyokimyasal analizler için sabah saat 08-11 arası kan örnekleri alındı. Olguların seksüel fonksiyonları Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF), SBH semptomları Yaşlanan Erkek Semptomları Sorgulama Formu (AMS-SF) ve psikojenik durumları Beck Depresyon Ölçeğiyle (BDÖ) değerlendirildi. Parkinson Hastalığı motor semptomları, Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeğiyle (UPDRS), non-motor semptomlardan yorgunluk ise, Yorgunluk Şiddeti Ölçeğiyle (FSS) ölçüldü. Elde edilen numerik, ordinal ve nominal veriler; ki-kare, Mann-Whitney U, Fisher Exact ve T testi kullanılarak karşılaştırıldı. Değerler, ortalama ± standart sapmayla ifade edildi ve p < 0,05 değeri istatistiksel anlamlılık olarak kabul edildi. Bulgular: Parkinson hastalarının yaş ortalaması 64,62 ± 7,89 yıl (47−79 yıl), kontrol grubunun ise 61,62 ± 7,61 yıl (52-82 yıl) olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,070).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Parkinson‟s Disease is a chronic, progressive and neurodegenerative disorder that affects the motor, cognitive, autonomous, and sensoriel systems. Late onset hypogonadism (LOH) is however, a clinic and biochemical syndrome that is characterized by the decrease of serum androgen levels with ageing. Parkinson patients may have testosterone deficiency and the sypmtoms of testosterone deficiency are similar to the non-motor symptoms of Parkinson‟s Disease. Therefore, the determination of these two clinical state would be important for the follow-ups and treatment of the disease. Although the relation between Parkinson‟s Disease and ED is known, there is no controlled study in the literature that investigates the prevalence of LOH in Parkinson patients. Hence, our aim was to investigate the prevalance and association of LOH with Parkinson‟s disease in a cross-sectional, controlled fashion. Patients and Methods: 45 male patients with Parkinson‟s Disease and 45 male without Parkinson‟s Disease were enrolled into the study. A detailed medical and sexual history were taken and a complete physical examination, including the measurements of testes volumes were performed in all subjects. Blood samples were obtained to measure the hormonal and biochemical status. The AMS-SF and IIEF questionnaire, and Beck Depression Inventory were used to asses the LOH symptoms, sexual functions, and 9 psychogenic status, respectively. Motor symptoms of Parkinson‟s Disease were measured by UPDRS while fatigue, one of the non-motor symptoms, was measured by FSS. All variables were compared statistically between the two groups using the T, chisquare, Fisher Exact and Mann-Whitney U tests where appropriate. The values were presented as mean ± standard deviation (SD) and a p value of