Stres üriner inkontinans tedavi yaklaşımlarının kadınların fiziksel aktivite düzeylerine yaşam kalitelerine ve toplumsal katılımlarına etkisi
The effect of surgical and medical treatment applied to women with stress urinary incontinence on their physical activity levels quality of life depression status and collective participation
- Tez No: 508434
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Stres Üriner İnkontinans (SÜİ) tanısı alan kadınlara uygulanan cerrahi ve medikal tedavinin, fiziksel aktivite düzeylerine, yaşam kalitelerine, depresyon durumlarına ve topluma katılımlarına etkisini belirlemek, üstünlüklerini ve farklılıklarını literatür eşliğinde değerlendirmektir. Çalışmaya SÜİ tanısı almış, 18 yaş ve üzeri 32 kadın hasta dahil edildi. Hastaların 16'sı medikal tedavi grubu (MTG), 16'sı cerrahi tedavi grubu (CTG) olarak belirlendi. Hastalar tedavi öncesi ve 8 hafta sonrası; İdrar Kaçırma Sorgulama Formu-Kısa Form (İKSF-KF), İnkontinans Yaşam Ölçeği (İYKÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği-Kısa Formu (DSÖYKÖ-KF), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Toplumsal Katılım Anketi (TK) ile değerlendirildi. Ortalama yaş MTG'de 54,31±11,482, CTG'de 48,38±10,006 idi. MTG'nin BKİ'si 26,56±2,25, CTG'nin 27,56±2,79 idi. BKİ ve yaş ortalamaları açısından anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of surgical and medical treatment applied to women with stress urinary incontinence (SUI), on physical activity levels, quality of life, depression status and collective participation to compare their superiority and differences based on the relevant literature. Thirty-two female patients, 18 years old and over, with SUI were included. Sixteen of the patients were identified as medical treatment group (MTG), sixteen as surgical treatment group (STG). The patients assessed through International Consultation on İncontinence Questionnaire Short Form (ICIQ-SF), Urinary Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL), The World Health Organization Quality of Life-Short Version (WHOQOL-BREF), International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), Beck Depression İnventory (BDI) and Community Integration Questionnaire (CIQ) before and after 8 weeks of treatment. The mean age in MTG was 54,31±11,482 and 48,38±10,006 in STG. The Body Mass Index (BMI) of MTG and STG was 26,56±2,25 and 27,56±2,79. There was no significant difference in term of BMI and age averages.