Çift disk sinerji testi ve fenotipik doğrulama testi ile genişlemiş spektrumlu ?-laktamaz salgıladığı tespit edilen Echerichia coli ve Klebsiella spp. bakterilerinde antibiyotiklere direnç oranlarının tespiti.
Determining the antibiotics resistance of Escherichia coli ve Klebsiella spp. which were detected producing extended-spectrum ?-lactamases, by double disc sinergy and phenotipical confirmatory tests.
  1. Tez No: 508484
  2. Yazar: GÜLAY ÜLKÜ ÖZKANTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada poliklinik ve yatan hastaların idrar ve yara materyallerinden izole edilen 960 Eseherichia eoli ve 300 Klebsiella spp. suşunda gen i şlemiş spektrumlu ~ -Iaktamaz (GSBL) varlığını çift disk sinerji testi (ÇOST) ve fenotipik doğrulama testi ile belirlemek ve antibiyotiklere direnç oranlarını tespit etmek amaçlanmıştır . Klasik yöntemlerle izole edilen bakterilerin antibiyotik direnç oranlarının tespitinde disk difüzyon yöntemi ve GSBL varlığının tespitinde ise çift disk sinerji testi (ÇOST) ve fenotipik doğrulama testi kullanılmıştır. Yapılan testlerdeki uygulamalarda ve sonuçların yorumlanmasında National Commit!ee for Clinical Laboratory Standarts (NCCLS) kriterleri dikkate alınmıştır. Antibiyotik direnç oranlarının değerlendirilmesinde Fisher's ki-kare testi kullanılmıştır. 960 E. coli suşundan 162'si (%16,8), 300 Klebsiella spp suşundan 66 (%22)'si (54'ü K. pneumoniae (%18) ve 12'si K. oxytoca (%4)) GSBL pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the identification of extended spectrum p-Iactamases (GSBL) of 960 Eseheriehia eoli ve 300 Klebsiella spp which were isolated from wound and urine Ispecimens of hospitalized patients and outpatients, and their resistance to same anti-biotics, by double disc sinergy test and phenotipical confirmatory test. The bacteria were isolated by standart methods. Antibiotic resistance was tested by disc diffusion method, while, double disc sinergy test and phenotipical confirmatory tests were used to find the existence of GS BL. All the tests were done according to criteria of the National Commit!ee for Clinical Laboratory Standarts(NCCLS). The Fisher's ki-square test was used to show the antibiotic resistance. 162 of 960 E. eoli strains (%16,8) and 66 of 300 Klebsiella spp strains (%22) (54 of which K. pneumoniae (%18) and 12 of which was K. oxytoea (%8) were found to be positive.