İntihar girişiminde bulunan bireylerde yaşam tutumunun ve bilişsel çarpıtmaların baş etme stillerinin yordayıcısı olarak incelenmesi
Analyzing of life attitude and cognitive distortions as A predictor of coping styles in individuals attempting suicide
- Tez No: 508483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma, intihar girişiminde bulunan bireylerin yaşam tutumlarının ve bilişsel çarpıtmalarının baş etme yöntemlerine yordayıcı etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesine intihar girişimi nedeniyle başvuran hastalar araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan toplam 100 hasta ise örneklemi oluşturmuştur. Veriler, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Yaşam Tutum Profili Ölçeği (YTPÖ)', 'Düşünce Özellikleri Ölçeği (DÖÖ)', 'Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ)' ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, aritmetik ortalama ve standart sapma, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Hastaların YTPÖ puan ortalaması, 87.50±22.70, DÖÖ puan ortalaması 106.81±14.54 olarak saptanmış olup, hastalar en çok SBÇTÖ'nün alt boyutu olan çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım baş etme stratejilerini kullanmıştır. Hastaların bilişsel çarpıtmaları ve yaşam tutumları, stresle başa çıkma stratejilerinin anlamlı yordayıcıları olduğu belirlenmiştir (p˂0.001, p˂0.05). Sonuç olarak, intihar girişiminde bulunan hastaların oldukça yüksek düzeyde bilişsel çarpıtmaları kullandıkları, stresle baş etmede etkisiz baş etme yöntemlerinden olan çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşıma daha fazla başvurdukları ve yaşam tutumlarının olumsuz olduğu belirlenmiştir. Hastaların kullandığı bilişsel çarpıtmaların ve yaşam tutumunun stresle baş etme stratejilerini anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Hastaların tedavi sürecine etkili baş etme stratejilerini geliştirici, bilişsel çarpıtmalarını azaltıcı ve yaşama yönelik olumlu tutum geliştirmeleri için psikoterapötik hizmetlerin verilmesi katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to investigate whether life attitudes and cognitive distortions of individuals who attempted suicide had a predictive influence on coping methods. Patients admitted to Dr. Gaziantep Ersin Arslan Training and Research Hospital and Gaziantep University Şahinbey Research Application Hospital due to suicide attempt are formed the universe of research and 100 patients who meet the research criteria as sample of the study. Data is collected with 'Personal Data Form (PDF)', 'The Life Attitudes Scale (LAS)', 'The Cognitive Distortions Scale (CDS)', 'Stress Coping Styles Scale (SCSS)'. Percentage, arithmetic mean and standard deviation, correlation and regression analysis are performed in the evaluation of the data. The mean of LAS and CDS points of patients are determined as 87.50±22.70 and 106.81±14.54 respectively. Patients have used the desperate and submissive approach coping strategy which is the sub-dimension of SCSS mostly. Cognitive distortions and life attitudes of patients are determined as significant predictors of coping strategies (p˂0.001, p˂0.05). As a result, it is determined that patients who attempt suicide use very high levels of cognitive distortions, apply the desperate approach and the submissive approach which are ineffective coping with stress method more and their life attitudes are negative. It is determined that cognitive distortions and life attitudes used by the patients have a significant impact on their strategies for coping with stress. Offering psychotherapeutic services will contribute in order to improve effective coping strategies for the treatment of patients, reduce cognitive distortions and develop positive attitude towards life.