Türkiye ve Kanada'daki halkla ilişkiler eğitiminin lisans düzeyi ders müfredatlarının karşılaştırılması
A comparasion of the curriculum of public relations education at undergraduate level in Turkey and Canada
  1. Tez No: 508591
  2. Yazar: MUAMMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çağımızın koşullarının sürekli değişimi ve her geçen gün iletişim alanında meydana gelen yenilikler iletişimin dinamikliği ve evrenselliğinden dolayı halkla ilişkilerin günümüz şartlarına uyum sağlaması gerekmektedir. Halkla ilişkiler sektöründe görev alacak ve uzmanlaşacak kişilerin eğitim süreçlerinde önemli bir aşama olan halkla ilişkiler lisans eğitiminin kaliteli olması gelişmiş bir müfredata sahip olmasıyla doğru orantılıdır. Eğitim müfredatlarının çağın koşullarını yakalaması için güncel tutularak teorik öğrenilen bilgiden nasıl faydalanılacağı ve yeni iletişim teknolojilerinin uygulamalı olarak halkla ilişkilerde nasıl kullanılacağını öğretilmesi meslekte başarılı olunması için önem taşıyan süreçler olarak nitelendirilmektedir. Bir ülke içerisinde bulunan üniversitelerin halkla ilişkiler müfredatlarında farklılıklar olabileceği gibi diğer ülkelerin müfredatlarında da farklılıkların bulanacağı amacıyla kuruluş yılları temel alınarak Türkiye ve Kanada'dan 16 halkla ilişkiler lisans programının 2017-2018 eğitim müfredatlarına içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Her ülkede verilen dersler teorik ve uygulamalı olarak detaylı bir biçimde incelenmiş daha sonrasında her iki ülkenin müfredatları karşılaştırılmış . Elde edilen bulgular sonucunda Türkiye halkla ilişkiler lisans müfredatlarının Kanada'ya göre öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı dersler bakımından daha geniş ve ayrıntılı bir ders katalogu sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The constant change of the conditions of our age and the innovations occuring day by day in the communication area are required to adapt to the current conditions of public relations because of the dynamics and universality of communication. The quality of public relations undergraduate education, an important stage in the educational processes of specialists who will be involved in the public relations sector, is directly proportionate to having an advanced curriculum. Teaching curriculum to capture the conditions of the age, how to take advantage of theoretical learned knowledge and how to use new communication technologies in public relations in the profession to teach the successful are considered as important processes. There may be differences in the public relations curricula of universities within a country, as well as 16 public relations from Turkey and Canada, based on the years of establishment in order to differentiate differences in the curricula of other countries. A method of content analysis has been applied to the 2017-2018 education curricula of the undergraduate program. The courses given in each country have examined in a theoretical and practical way, and then the curricula of both countries have compared. As a result of the findings, the Turkish public relations undergraduate curricula have been found to provide students with a broader and detailed course catalogue in terms of both theoretical and practical courses in Canada.