Lise öğrencilerinin yabancı dil olarak İngilizceye yönelik algıları üzerine olgubilim çalışması
A phenomenological study on highschool students' perceptions towards English as a foreign language
  1. Tez No: 508675
  2. Yazar: HATİCE ERCAN NİĞDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, lise öğrencilerinin“yabancı dil olarak İngilizce”kavramını nasıl algıladıklarını, yabancı dil olarak İngilizceye ilişkin algılarının cinsiyet, haftalık ders saati, okul türü ve yurtdışı deneyimi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Nitel araştırma deseni kullanılan araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında İstanbul'da farklı devlet ve özel okullarda öğrenim gören ve İngilizce dersi almakta olan 400 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları 10. sınıf düzeyinden rastgele seçilmiştir. Nitel veriler kelime ilişkilendirme testi (KİT) aracılığıyla elde edilmiştir. KİT'den elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. İlk aşamada öğrencilerden anahtar kavram ile ilişkili on kelime yazmaları; ikinci aşamada öğrencilerden anahtar kavramı cevap kelimeleriyle nasıl ilişkilendirdiklerini açıklamaları istenmiştir. Yapılan içerik analizi sonucunda 14 kategori oluşturulmuştur. Bu kategoriler turizm, olumsuz ifadeler, meslek, sosyal medya, İngilizce dersi, kültür sanat, olumlu ifadeler, sınavlar, üniversite, ünlü kişiler, yurtdışı ile ilgili kavramlar, sosyal hayat, sömürgecilik ve spor olarak isimlendirilmiştir. Öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizceye yönelik algılarının farklılaştığı ve çeşitlilik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin en çok seyahat, İngiltere, Amerika ve turist kavramlarıyla ilgili ifadeler kullandıkları saptanmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin büyük bir kısmı yabancı dil olarak İngilizcenin evrensel, önemli ve gerekli olduğunu düşünmesine rağmen stresli, sıkıcı, zor ve karmaşık bir dil olduğunu belirtmişlerdir. Sonuç olarak, öğrencilerin farklı algıları göz önünde bulundurularak yabancı dil olarak İngilizce öğrenimi için bazı önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to find out how high school students perceive the concept of English as a foreign language and if the perceptions of the students differ depending on gender, weekly course hours, school type and overseas experience. The study group which has been performed with qualitative research method consists of 400 students taking English course in different private and public schools in İstanbul in 2016-2017 academic year. The participants of the study were chosen randomly from 10th grade. The qualitative data were acquired through a word association test (WAT). Data obtained from WAT have been analyzed with content analysis method. The students were expected to write ten words related to key word in the first stage and explain how they associate the key word with the responses in the second stage. In consequence of content analysis 14 categories were obtained. These categories are tourism, negative expressions, occupation, social media, English course, culture and art, positive expressions, examinations, university, famous people, foreign concepts, social life, colonialism and sport. The results of the study indicate that students' perceptions towards English as a foreign language are various and different. It was determined that the most indicated concepts of the students are travelling, England, America and tourist. Although the majority of the students think that English as a foreign language is common, important and essential, it is stressful, boring, difficult and complicated language. Consequently, some suggestions have been given for English language learning regarding different perceptions of the students.