Afyonkarahisar düğünlerinin müzik gelenek ve yapılış bakımından incelenmesi
Examination of Afyonkarahisar weddings in the form of music tradition and making
- Tez No: 508694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞHAN ADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çok zengin bir tarihi geçmişe sahip olan ülkemiz, Anadolu'da ki kültürel çeşitlilik ile dikkati çekmektedir. Her bölge kültürel anlamda birbirinden farklılık göstermekte hatta şehir ve ilçeler bile kültürel yapı olarak birbirinden farklı olabilmektedir. Bu durum yaşantımıza, günlük işlerimize, eğlencelerimize, düğünlerimize ve ibadetlerimize etki etmektedir. M.Ö. üçbin yılında kurulduğu bilinen ve beşbin yıllık bir tarihe sahip olan Afyon, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Hellenler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar'ın hüküm sürdükleri bir bölge olmuştur. Oldukça zengin bir kültürel geçmişe sahip olan şehirde bölgelere göre pek çok kültürel farklılıklar yaşanmaktadır. Bu çalışmada, zengin kültürel yapıya sahip olan Afyonkarahisar'ın bazı yörelerine ait düğünlerinde müziklerin, gelenek, görenek ve adetlerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada veri elde etmek amacıyla farklı bölgelerde ulaşılabilen kaynaklar (yazılı kaynaklar, görsel ve işitsel materyal, vb.) taranarak gerekli veriler toplanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın alana katkı sağlayıcı, özgün ve konu üzerinde yeni çalışmalara destek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our country, which has a very rich history, draws attention with the cultural diversity in Anatolia. Each region differs in cultural sense, and even cities and districts can be different from each other as a cultural structure. This situation affecting our daily lives, our fun, our daily works, our weddings and our worship. B.C. Afyon, which is known to have been established in three thousand years and has a history of five thousand years, became a region where Hittites, Phrygians, Lydians, Persians, Hellenes, Romans, Byzantines, Seljuks and Ottomans ruled. In the city which has a very rich cultural background, there are many cultural differences according to the regions. In our work, we studied to determine what is the music, customs, traditions and customs of Afyonkarahisar, which has a rich cultural structure, at weddings belonging to some regions. Throughout the study, in order to obtain data, interviews were made with the people who can be reached in different regions and the necessary data were collected by scanning various sources (written sources, visual and audio material, etc.). It is thought that the study would contribute to the field, support original and new studies about this issue.