3. Selim döneminde Afyonkarahisar'ın sosyal ve iktisadi tarihi (1789-1808)
The Social and economic history of Afyonkarahisar under the reignof selim the third (1789-1808)
  1. Tez No: 72367
  2. Yazar: NURŞEN GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET III. Selim Döneminde Afyonkarahisar'da Şehir Hayati (1789-1808): Afyonkarahisar, Anadolu Yanmadası'nda, Ege Bölgesi'nin iç kesimlerinde, kurulmuş bir şehirdir. İncelediğimiz dönemde (1789-1808) Anadolu Eyaleti'ne bağlı bir sancak merkezidir. Aynı dönem içinde işlek bir ticaret yolu olan Halep- Şam ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Şehrin tarihi M.Ö.3. bin yıllarına kadar geri gitmektedir. Afyonkarahisar'ın incelediğimiz dönemde 30 tane mahallesi bulunmaktadır. Şehirde cami, mescid, medrese, han, hamam gibi dini ve sosyal yapılar küçünmeyecek sayıdadır. Eğitim medrese ve sıbyân mekteblerinde yürütülmektedir. Şehirde mutasarrıfa ait bir saray bulunmakla birlikte, davaların bakıldığı ayrı bir mahkeme binası olup olmadığı kesin olarak tespit edilememiştir. Şehrin nüfusu 21 bin civarındadır. Afyonkarahisar'a. idareci olarak bir mutasarrıf atanmaktadır. Ancak, mutasarrıf, idari işleri daha çok mütesellim aracılığı ile yürütmektedir. Yönetimde ikinci etkin kişi kadıdır.İdarede ayrıca şehir kethüdası, yeniçeri serdârı, a'yân, esnaf kethüdaları, müftü. Nakîb'ül-Eşrâf kaymakamı yardımcı olmaktadırlar. Şehrin ticari hayatında esnaf grupları önemli rol oynamaktadırlar. Şehirde üretilen ticari ürünler, enfiye, barut yapımında kullanılan güherçile, ipek ve deridir. Ticari açıdan daha çok tarım ürünlerinin üretildiği bir şehir görünümündedir. İncelediğimiz dönemde Afyonkarahisar'da belirgin bir fiyat artışı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSCRACT THE SOCIAL AND ECONOMIC HISTORY OF AFYONKARAHİSAR UNDER THE REIGN OF SELIM THE THIRD (1789-1808) Afyonkarahisar is a city situated in the inner part of the western Anotolia. During the period under study (1789-1808), Afyonkarahisar was a centre of Sancak (subdivision of a province) in the province of Anotolia. It was then situated on the route between Aleppo and Damascus. The history of Afyonkarahisar goes back to the third thousand B.C. Afyonkarahisar had 30 districts at that time. It had a great number of public and holy places-such as mosques, mescids (small mosques), khans, public bats etc. Medresses (Muslim theological schools) and Sibyan mektebs (primary schools) were the leading educational establishments of the period in the city. Although it is certain that there was then a palace assigned to mutasarrıf (governor of a Sancak), it is difficult to equally be sure whether there was a separately located judicial court in the city. The estimated population of the city between 1789 and 1808 was about 21, 000. A mutasarrıf was appointed to Afyonkarahisar as a chief administrator. However, the administrative functions of the city was, in fact, fulfilled predominantly by mütesellim (deputy lieutenant-governor and local collector of taxes). The second leading figure in the administration of the city was kadi, a judge administering Islamic religious and customary law. Besides, the kethüda (colonel of the local cavalry of Janissaries) of the city, Yeniçeri Serdârı (commander of the Janissaries), a'yân (local notables), esnaf kethüdâs (chief guilds), müftü (chief jurisconsult), Nakîb'ül-Eşraf Kaimakami (Islamic religious 77ÖZET III. Selim Döneminde Afyonkarahisar'da Şehir Hayati (1789-1808): Afyonkarahisar, Anadolu Yanmadası'nda, Ege Bölgesi'nin iç kesimlerinde, kurulmuş bir şehirdir. İncelediğimiz dönemde (1789-1808) Anadolu Eyaleti'ne bağlı bir sancak merkezidir. Aynı dönem içinde işlek bir ticaret yolu olan Halep- Şam ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Şehrin tarihi M.Ö.3. bin yıllarına kadar geri gitmektedir. Afyonkarahisar'ın incelediğimiz dönemde 30 tane mahallesi bulunmaktadır. Şehirde cami, mescid, medrese, han, hamam gibi dini ve sosyal yapılar küçünmeyecek sayıdadır. Eğitim medrese ve sıbyân mekteblerinde yürütülmektedir. Şehirde mutasarrıfa ait bir saray bulunmakla birlikte, davaların bakıldığı ayrı bir mahkeme binası olup olmadığı kesin olarak tespit edilememiştir. Şehrin nüfusu 21 bin civarındadır. Afyonkarahisar'a. idareci olarak bir mutasarrıf atanmaktadır. Ancak, mutasarrıf, idari işleri daha çok mütesellim aracılığı ile yürütmektedir. Yönetimde ikinci etkin kişi kadıdır.İdarede ayrıca şehir kethüdası, yeniçeri serdârı, a'yân, esnaf kethüdaları, müftü. Nakîb'ül-Eşrâf kaymakamı yardımcı olmaktadırlar. Şehrin ticari hayatında esnaf grupları önemli rol oynamaktadırlar. Şehirde üretilen ticari ürünler, enfiye, barut yapımında kullanılan güherçile, ipek ve deridir. Ticari açıdan daha çok tarım ürünlerinin üretildiği bir şehir görünümündedir. İncelediğimiz dönemde Afyonkarahisar'da belirgin bir fiyat artışı görülmektedir.