Acil servis hemşirelerinin adli vaka ve kanıtlara yaklaşım konusunda bilgi düzeyleri
Emergency nurses knowledge level about forensic cases and approach to evidence
- Tez No: 508735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma acil servislerde çalışan hemşirelerin sık karşılaşılan adli vakalara ve kanıtlara yaklaşımlarıyla ilgili bilgi durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Konya ili sınırları içerisinde bulanan devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinin acil servislerinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu ise, evrende yer alan hastaneler arasından araştırmanın yapılabilmesi için gerekli iznin alınabildiği 14 devlet hastanesi ve bir üniversite hastanesi olmak üzere toplam 15 hastanenin acil servisinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 175 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri 04.08.2016- 10.04.2017 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada veriler, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini ve adli vaka ve kanıtlara yaklaşımlarıyla ilgili bilgi durumunu belirlemek amacıyla literatür doğrultusunda geliştirilen soru formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve t testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin %92,6'sı acil serviste her zaman adli vaka ile karşılaştıklarını bildirmiştir.%82,9 acil servislerde adli hemşirelerin bulundurulması gerektiğini düşünürken, %81,7'si adli hemşireliğin uzmanlık dalı olması gerektiğini bildirmiştir. 59,4'ü adli hemşire olmak istemediklerini ifade etmiştir. %64,6'sı ise adli vaka ve kanıtlara yaklaşım konusunda kendilerini yetersiz hissettiklerini belirtmiştir. Katılımcıların en fazla doğru cevap verdikleri önerme“Her bir kanıt ayrı ayrı kâğıt paket/zarf içine yerleştirilmelidir.”önermesidir (%99,4). En fazla yanlış cevap verdikleri önerme ise“Öykü alırken sorular tutarsızlığı açığa çıkarmak için çeldirici olmalıdır.”önermesidir (%6,3). Katılımcıların önermelere doğru cevap verme yüzdeleri %57,1'dir. Sonuç olarak; hemşirelerin adli vakaların belirlenmesi, bildirilmesi ile adli kanıtların tanımlanması, toplanması, saklanması, yetkili mercilere ulaştırılması konularında bilgi eksikliklerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, adli hemşirelik hakkında yasal düzenlemelerin yapılması eğitim programlarının yaygınlaştırılması, acil servislerde adli hemşire görevlendirilmesi, hastanelerin adli vaka ile ilgili çalışma protokollerinin olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research is conducted as description in order to determine the nurses' working on the emergency services information levels about approaching the frequently occuring judicial events and evidences. The nurses working on state hospitals and univercity hospitals emergency departments which are in the boundries of the Konya city formed the research's environs. The research's examplary is formed by total 175 nurses who accepted to take part in the research and working on the 14 state and 1 univercity hospitals which are in the boundries of the environs and which are able to got the necessery pemisson in order to conduct the research. The datas are gathered between 04.08.2016-20.04.2017. The datas are gathered with a question form which is developed through literature in order to determine the nurses' introductary features and their information levels about approaching to judicial events and evidences. Numbers, percentage, average and t test are used in the evaluation of the datas. %92,6 of the nurses who took part in the study notified that they are always facing with judicial events. While 82,9 of them thought that judicial nurses should be present in emergency services, %81,7 of them thought that the judicial nursery should be a specific branch. %59,4 of them notified that they dont want to be a judicial nurse, %64,6 of them notified that they feel inadequate in terms of approach to judicial events and evidences. The most correctly answered proposition by participants is the“Each evidence must be placed in seperate cases,”proposition (99,4) and the most wrongly answered proposition is the“When taking the story, questions must be distractory in order to reveal inconsistency,”proposition (6,3). The participants percentage of giving the correct answers is %57,1. As a conclusion, this researche showed that nurses have lack of knowledge at determining and notfying judicial eventes and defining,gathering, hiding, delivering to the authorized of forensic evidence. In line with these results, it is suggested that making legal regulations on forensic nursing, spreading educational programs, emplaoying forensic nurse in emergency services, hospitals have working protocols on the forensic case.