Siyasal alanda üniversite gençliği [1960- 1980]
Youth of University in political arena
- Tez No: 508795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada 68 kuşağının dünya görüşüyle birlikte bu kuşakta yer alan insanların eylemliliğe gitmesindeki nedenleri ortaya koymaya çalıştık. 1968 ve 1980 yıllarına kadar ki, olan süreçte öğrencilerin siyasal hayatı ve eylemleri örneklerden hareketle tasvir edilmiştir. 1968'in çok görkemli olayları sırasında nelerin olup bittiğini, 1980 ve sonrasında olayların nasıl bir hal aldığı üzerinde durulmuştur. Kitle mücadeleleri ve sonrasındaki devlet tepkisi ortaya konmuş, gençliğin haklı talepleri sonrasındaki değişiklikler ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to put forth the reasons for people, who are in this generation, to do activities along with world-viev of the 68 generation, students political life and activities in the period until 1968 and 1980 were described with referenced to examples, Emphasis was put on what happened during very glorious events of 1968 as well as what state the events come to in 1980 and afterwords. The state reaction during and after mass struggles was put forth as well as the information was given regarding changes after the rightful reaction of the youth.