Basın özgürlüğünün bir sınırı olarak kişilik hakkı
Right of personality as a limit of freedom of the press
- Tez No: 508918
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kitle iletişim demokratik, özgürlükçü ve insan haklarına dayalı yönetimlerin değeri büyük bir zorunluluğudur. Basın ise kitle iletişimin en önemli araçlardan biridir. Basın, verdiği haberlerle ve yaptığı açıklamalarıyla bilgilendirme, denetleme, eleştiride bulunma, kamuoyunu açıklama ve oluşturma görevlerini taşımakta ve bu yönüyle toplum ile yönetim arasında bir köprü görevi görmektedir. Basının bu bahsedilen görevleri serbest bir şekilde yerine getirmesi ise basın özgürlüğünün içeriğini oluşturmaktadır. Basın özgürlüğü, son yüzyıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerle, kişilerin düşüncelerini istedikleri zaman istedikleri yerde ve istedikleri şekilde dış dünyaya açıklama veya açıklamama özgürlüğünü oluşturan ifade özgürlüğünün kitlesel boyuta taşıyan bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Temelini düşünce ve ifade özgürlüğünden alan basın özgürlüğü, bireysel olan bu özgürlükleri kitlesel bir boyuta taşırken üstlendiği görevler sebebiyle demokrasinin güvencesi olarak değerlendirilmekte ve gerek ulusal gerekse uluslararası alanda korunmaktadır. Basın özgürlüğünün kullanımı esnasında, başka hak ve özgürlükler ihlal edilebilmektedir. 1982 Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile özgür olduğu hüküm altına alınan basının, yine aynı düzenlemeler içerisinde belirtilen şartların bulunması halinde sınırlanabileceği belirtilmiştir. Basının özgürlüğünün sınırlanması sebepleri arasında en büyük yeri ise kişilik hakları almaktadır. Basın özgürlüğünün kişilik hakları ile karşı karşıya gelmesi halinde çok hassas bir denge gözetilmesi gerekmektedir. Basın özgürlüğü ve kişilik haklarının eşit derecede önemli olması sebebiyle biri diğerinden üstün tutulamaz. Basın özgürlüğünün başka bir temel hak olan kişilik hakkı ile karşı karşıya gelmesi halinde hangi hakka ne şekilde hangi koşullarda öncelik verilmesi gerektiği temel hukuki sorunu teşkil etmektedir. Basın özgürlüğü ve kişilik hakkının çatışması halinde bu haklardan birinin önde tutulması gerekecektir. Bu sebeple iki hakkın çatışması halinde somut olay incelenerek sınırlama yapılabilmesi için gerekli şartların varlığı aranacak ve somut olayın niteliğine göre hangi hakkın önde tutulacağına karar verilecektir.
Özet (Çeviri)
Mass communication is a very precious liability of all governments that are libertian, democratic and human rights based. Press is the one of the most important means of mass communication. Press has great responsibilities like informing, supervising, criticizing, disclosing and constructing public opinion via news and declarations. In this sense, press has a“bridge”role between govenments and the society. Performing these responsibilities freely constitutes the content of“freedom of press”. Freedom of expression, that gives chance to people to declare,or not to declare, their thoughts whereever and whenever to outside world with the help of the technological developments over the past centuries, is linked to freedom of press while expanding the freedom of expression to a massive extent. Freedom of expression and declaring thoughts freely provide a basis for freedom of press. In that sense, while expanding these to a massive extent, freedom of press known as a guarantee of democracy and proctected both nationally and internationally. During the application of freedom of press, other freedoms and rights may be violated. With the 1982 Constitution and the European Convention on Human Rights stated press as free but for some specific instances, same statement figures out that this freedom can be limitated. Among these limitations, violation of personal rights covers the maximal proportion. For the instances where freedom of press and personality rights involved in a skirmish, there should be a very sensitive balance. Freedom of press and personality rights have equal importance so any one of them shouldn't be underestimated. For this reason, in cases which include a confrontation between these two rights, tangible case should be inspected and existence of required circumstances should be checked for the decision step for which right to be limitated.