Anayasa ışığında basın özgürlüğü ve kişilik hakları
  1. Tez No: 52462
  2. Yazar: SEZAİ UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATTİLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İlk insan haklan belgelerinden beri hukuk düzenlerinde özgürlüklerin sonsuz ve mutlak olmadığı, sınırlamaların ise ancak yasa yoluyla gerçekleşebileceği hükmü sözkonusudur. Demokratik sistemlerde diğer özgürlüklerden önce gelen düşüncenin basın yoluyla açıklanması ve eleştiri hakkı kamu yaran ve açık toplum açısından vazgeçilmezdir. Ne varki bu özgürlük yasalara, kamu ve kendi vicdanına karşı sorumluluklanrı da beraberinde getirmektedir. Hukuk düzenlerinde haber alma ve haber verme özgürlüğü kadar diğer temel kişi hak ve özgürlükleri ile kamu düzeni, genel ahlak ve kamu çıkan da güvence altına alınmıştır. Günümüzün gelişmiş kitle iletişim ortamında ise basının bu görevini özgürce ve sorumlu, ciddi, bağımsız ve yansız bir şekilde yapabilmesi sürecindeki olumsuzlukların arttığı gözlenmektedir. Bu nedenle tezimizde demokratik toplumlarda basın özgürlüğünün yeri ve önemi ile birlikte kişilik haklan, ayrıca korunan ve zaman zaman çatışan bu iki değerin sınırlan ve sorunlan yansız bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Tez giriş, üç bölüm, genel değerlendirme, sonuç ve önerileri kapsayan beş kısımdan oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, amacı, önemi, yöntemi ve planı yer almaktadır. Birinci Bölümde basın kavramı ve önemi, basının görevleri, basın özgürlüğü kavramı ve tarihçesi, diğer demokratik ülke anayasalarında basın özgürlüğü, Türk Anayasa ve hukukunda basın ve basın özgürlüğü ile ilgili yasal düzenlemelere yer verilmektedir. İkinci Bölümde özgürlüklerin sınırlanması sorunu, önceki belgelerde özgürlüklerin sınırlanması, 1982 Anayasasındaki sınırlamalar, düşünceyiIV açıklama özgürlüğünün sınırlılığı, gazetecinin kimliği, özgürlüğü, haber alma hakkı, basında gazetecinin doğruyu araştırma ödevinin sınırlan, eleştiri hakkının sınırlan, eleştiri hakkı ve hukuk kurallarının koruduğu değerlerin çatışması ve sonuçlan üzerinde durulmaktadır. Üçüncü Bölümde kişilik hakkı kavramı ve kişilik haklarının basın yoluyla saldırılara karşı korunması üstünde durulmakta, kişilik hakkının diğer demokratik ülkeler hukukunda ve uluslararası hukukdaki yeri, kişilik haklarının basın yoluyla ihlali ve sonucunda beliren tazminat, haber verme hakkı ile kişilik haklarının zedelenmesi, basın özgürlüğünün kişilik haklarıyla çatışması, basın karşısında ünlü kişilerin kişilik haklarının durumu, kişinin özel yaşamı ve gizlilik alanı, özel yaşamın ne ölçüde kamuya açılabileceği, kişilik haklan ihlalinde hukuka aykırılık sorunu üstünde durulmaktadır. Son kısımda ise genel bir değerlendirme yapılarak konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar belirtildikten sonra önerilere geçilmektedir. Yapılan araştırmanın sonucunda özellikle günümüzün gelişmiş kitle iletişimi ve etkileşimi ortamında özgürlüklerin kullanımındaki sınır ihlalleri nedeniyle basın özgürlüğünün de kişilik haklarının da sıkça zedelenebildiği görülmüştür. Sonuç olarak, demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olan basın özgürlüğü ve kişilik haklarının yansız ve duyarlı bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiği, tam olarak korunan güçlü ve dürüst bir basın ile kişilik haklarının demokratik toplumlar için ne derecede önemli olduğu, bu duyarlı alanın ve sentezin basım meslek olarak seçenlerle kanun koyucuları tarafından özenle kullanılması ve kamu yararına dikkat edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.Since, first documents of human rights, freedoms not only unlimited and definited but also limitations realised by the laws which are determined. Although, in democratic systems, freedom of to be explained idea in press and the right of criticism is before other freedoms would not to have been given up in the way of the use public relationship and open community. But, this freedom contain responsibilities against to the laws, public relationship and self consciense. In the low systems not only the freedom of receiveng information and informing but also basic of human right and freedoms, public system, general morality, the use of public are guaranteed. In the latter, in the atoospher of developed mass communication, during the way of this press activities that freedomly, responsible, serious, independence, without having affected the others are observed that the difficulties are increased. For this reason, in my thesis, in democratic communities, the importance of place of press freedom, rights of personality and these two values which protected and against to each others, they are studied without having affected in the way of ike limitations and its problems of two values. The thesis is covered three chapters, general evoluation, summary and recommendations. The goal of my thesis, its subject, its importance, its method and its plan are in introduction section. In First Part, legal preparation are taken parts related with press concept and its importance, the duties of press, concept of the press freedom and its Mstory, the press freedom in contitutions of other democratic countries, the press and the press freedom in Turkish Constitution and low. In Second Part, problem limitation of freedoms, limitation of freedoms in the former documents, limitations in the Constitution 1982, limitation of freedom of to be explained idea, identification of journalist, freedom, right of receiving information, limitations of to be researched duties to truth by
Özet (Çeviri)
Since, first documents of human rights, freedoms not only unlimited and definited but also limitations realised by the laws which are determined. Although, in democratic systems, freedom of to be explained idea in press and the right of criticism is before other freedoms would not to have been given up in the way of the use public relationship and open community. But, this freedom contain responsibilities against to the laws, public relationship and self consciense. In the low systems not only the freedom of receiveng information and informing but also basic of human right and freedoms, public system, general morality, the use of public are guaranteed. In the latter, in the atoospher of developed mass communication, during the way of this press activities that freedomly, responsible, serious, independence, without having affected the others are observed that the difficulties are increased. For this reason, in my thesis, in democratic communities, the importance of place of press freedom, rights of personality and these two values which protected and against to each others, they are studied without having affected in the way of ike limitations and its problems of two values. The thesis is covered three chapters, general evoluation, summary and recommendations. The goal of my thesis, its subject, its importance, its method and its plan are in introduction section. In First Part, legal preparation are taken parts related with press concept and its importance, the duties of press, concept of the press freedom and its Mstory, the press freedom in contitutions of other democratic countries, the press and the press freedom in Turkish Constitution and low. In Second Part, problem limitation of freedoms, limitation of freedoms in the former documents, limitations in the Constitution 1982, limitation of freedom of to be explained idea, identification of journalist, freedom, right of receiving information, limitations of to be researched duties to truth byVI journalist in press, limitation of the right of criticism. The right of criticism and the value are conflicted and its result which are protected by right of criticism 2nd the law rules, are certainly taken parts in. In Third Part, they are taken parts in about the concept of the right of personality and the protecting of the rights of personility against to aggressions by press, the place of the right of personality, in the other laws of democratic countries and the international laws, the infringement of the rights of personality by press and thus, the damages occur at the end of the result, the infringement of the right of informing and right of personality to be conflicted of freedom of press with the rights of personality, the position of the rights of personality of the famous persons in front of the press, the private life of the person and right of privacy, the limitations which related with how much opening of private life to public, the problems against to the law with related the infrmgement of right of personality. In the Last Part, after a general evaluation, the conclusions are presented together with some recommendations. At the and of the research, especially, in the latter, in the atmosphere of developed mass communication, and to have been affected to each others, with the reasons of the infringement of limitations in the use of freedoms, freguently, they, have been shown that would be infringemented to the freedom of press and also the rights of personality. As a result, they have been shown that are certainly needed to objective and sensitive in the evaluation of the freedom of press, the rights of personality which are unforgetable elements in me democracies, how much importance of the rights of personality with the press which has to be strong, honest, completely protected in the democratic communities, and this sensitive field and synthesis have carefully to be used and to be carried out to public advantages by press men and in addition to law makers.