Ağaç baskı sanatının Almanya ve Türkiye'deki tarihsel gelişiminin incelenmesi
Analyzing the historical development of woodcut in Germany and Turkey
  1. Tez No: 508935
  2. Yazar: SELİN YAPRAK BALKARA
  3. Danışmanlar: PROF. FEVZİ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, tüm baskı çeşitlerinin özgün sayılabilmesi için gerekli olan imlenme kriterlerinin belirlenmesiyle orijinalliği tasdiklenen ve özgün baskıresim tekniklerinden biri olan ağaç baskı üzerine odaklanmıştır. Ağaç baskıda kullanılan malzemeler ve seçim kriterleri, tekniğin uygulanışı ve Uzakdoğu'da Çin ve Japonya'dan başlayarak, dönemlerin sosyo-ekonomik şartları gözetilerek, günümüze kadar olan tarihsel gelişimi yerli ve yabancı teorik literatür taraması yapılarak, mevcut literatürde referanslı benzer örnekler analiz edilmiş ve derinlemesine incelenmiştir. Ağaç baskı tekniğinin tarihsel gelişimi içerisinde önemli yer tutan ve ekspresyonizm akımının ortaya çıktığı Almanya'da eserler vermiş olan Alman sanatçılar ile takip eden yıllarda burada eğitim alan Türk sanatçı, akademisyen ve öğrenciler sayesinde eserler verilmeye başlanan ağaç baskı tekniğinin Türkiye'deki gelişimi sanatçılar üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise hem sanatçı hem de bir akademisyen olan Prof. Fevzi Karakoç ile üniversitelerdeki özgün baskı atölyesi derslerinin grafik tasarıma katkıları, ağaç baskı-teknoloji ilişkisi ve ağaç baskıresmin çağdaş sanat ortamındaki yeri röportaj yapılarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of this research is about all types of prints regarded as original can be attributed to the marking criteria. Analyzing thoroughly both the national and international theoretical resources and similar examples referenced in the current literature, this review involves the historical development of printmaking spreading from China and Japan as the starting point, considering the socio-economic conditions of periods until today. Germany takes a significant place in the historical development of woodcut and expressionism movement. Outstanding German expressionist artists and in the later years by means of many Turkish students who went there to study printmaking and later became artists, initiated the development of printmaking in Turkey, are examined. At the final chapter, an interview with artist and academician Prof. Fevzi Karakoç, shows the relation between woodcut and technology, contributions of printmaking lessons to graphic design at the universities and an evaluation of woodcut technique whether it is a contemporary art form or not.