Sosyal etki pazarlaması bağlamında youtuberların iletişim stratejileri üzerine niteliksel bir araştırma
A qualitative research on the communication strategies of youtubers in the context of influencer marketing
  1. Tez No: 508936
  2. Yazar: MÜGE ÇAYIR TAHTALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeleri değişen pazar şartları bağlamında ele alan bu çalışma, üretici ve tüketici arasındaki yeni iletişim biçimlerini ve bu iletişimin aktörü olan Youtuberların süreçteki rolünü konu edinmektedir. Günümüzde kişiler sosyal medya platformlarında yalnızca iletişim kurmakla kalmayıp aynı zamanda video-içerik üretebilen konuma gelmişlerdir. Sıradan insanlara içerik üretme ve şöhret olma fırsatı sunan Youtube'da içeriklerini paylaşan Youtuberlar takipçileri tarafından birer bilgi kaynağı, markalar açısından ise pazarlama iletişimi aracı olarak konumlandırılmaktadır. Markalar, ürünlerinin tanıtımı için Youtuberlar aracılığıyla sosyal etki pazarlaması yoluna gitmeye, Youtuberlar ile iş birliği yapmaya başlamıştır. Bu çalışmada, güncel ve dinamik pazar şartlarının Youtube'da sosyal etki pazarlaması bağlamında incelenmesi amacıyla Youtuberların profillerini oluşturan özgül özellikleri, onların her kuşaktan takipçileriyle ve markalarla kurup geliştirdikleri iletişim stratejileri ve bu stratejiler neticesinde de günümüz pazarlama iletişimi sürecine dâhil olma biçimleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, addressing the developments in communication technologies in the context of changing market conditions, has focused on new forms of communication between producers and consumers and the role of the Youtubers who are the actors of this communication. Today, people are not only communicating on social media platforms, but are also able to produce video-content at the same time. Youtubers who share their content on Youtube, which offers the opportunity to produce content and fame to ordinary people, are positioned as information sources by their followers and as a marketing communication tool in terms of brands. Brands started to use Influencer Marketing through Youtubers and collaborate with them for the promotion of their brand products. In this study, the specific characteristics of Youtubers' profiles, their communication strategies and their involvement in the current marketing communication process are analyzed in order to examine current and dynamic market conditions in Youtube in the context of Influencer Marketing.