Dini kanaat önderleri ve kimlik: Sosyal medyada Müslüman kimliğinin inşası
Religious opinion leaders and identity: Construction of Muslim identity in social media
  1. Tez No: 508981
  2. Yazar: OKAN KARAKOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada dini konularda insanları yönlendiren ve onlara nasıl yaşamaları gerektiğini bildiren dini kanaat önderlerinin, hitap ettikleri toplumu nasıl biçimlendirdikleri incelenmiştir. Bu inceleme doğrultusunda dört adet dini kanaat önderi seçilmiş ve bu kişilerin sosyal medya platformlarındaki profilleri içerik analizine sokulmuştur. Analiz sonucunda dini kanaat önderlerinin temsil ettikleri muhafazakarlık biçimleri tespit edilmeye çalışılmış ve inşa ettikleri Müslüman kimliğinin özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda ortaya konan kimliklerin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarılmıştır. Böylece dini kanaat önderleri üzerine yapılabilecek başka çalışmalarda kullanılabilecek veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how religious opinion leaders, who lead people in religious issues and inform them on how they should live, shape society that they address. In this respect, four religious opinion leaders are chosen and their social media accounts are subjected to content analysis. In the analysis, the forms of conservatism which these religious opinion leaders represent and the characteristics of the Muslim identity that they construct are tried to be identified. In this context, the similarities and differences of the identities that are presented are put forth. Therefore, the data which can be used in other studies on religious opinion leaders are collected.