Kariyer yönetimi ile yetenek yönetimi arasındaki ilişki: Mağaza ve perakendecilik sektöründe bir uygulama
The relationship between career management and talent management: A research in the retail sector
- Tez No: 508982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, kariyer yönetim uygulamaları ile yetenek yönetimi uygulamaları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ölçmek için mağaza ve perakendecilik sektöründe bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca daha önceden yapılan araştırmalarda kullanılan ölçeklerden yararlanılarak anket çalışması yapılmıştır. 312 mağaza çalışanına anket uygulanmış olup, ankettten elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Üç bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümünde kariyer yönetimi, ikinci bölümünde yetenek yönetimi ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise, verilerin analizi yoluyla elde edilen bulgular yorumlanmaktadır. Verilere frekans, güvenilirlik, faktör ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucu elde edilen bulgu ve değerlendirmeler neticesinde kariyer yönetimi uygulamaları ile yetenek yönetimi uygulamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmektedir. Araştırmadan çıkan sonuçlar, gelecekteki ihtiyaçlara yönelik etkili bir yetenek yönetimi sisteminin kariyer yönetimi uygulamaları ile sağlanacağını ve bu noktada kariyer yönetimi uygulamalarının kullanılmasının önemli olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between career management practices and talent management practices in businesses. A study has been conducted in the retail and retail sector to measure the relationship between these two concepts. In addition, questionnaires were conducted using the scales used in previous researches. A questionnaire was administered to 312 store employees and the data from the questionnaire were analyzed using the IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. In the first part of the thesis study composed of three parts, career management is given and in the second part concepts related to talent management are included. In the third part of the study, findings obtained through analysis of data are interpreted. Frequency, reliability, factor and correlation analyzes were applied to the data. As a result of the findings and evaluations obtained after the analyzes, there is a statistically significant relationship between career management practices and talent management practices. The results from the research show that an effective talent management system for future needs will be achieved through career management practices and the use of career management practices at this point is important.