Çocuk evleri sitesinde kalan ergenlerin psiko-sosyal sorunları ile saldırganlık ve öfke düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between aggression and anger levels and psycho-social problems of adolescents staying in child homes
- Tez No: 508996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çocuk Evleri Sitesinde koruma ve bakım altında bulunan 13-18 yaş grubu ergenlerin sosyo-demografik özellikleri, yaş, eğitim, koruma altında kalma süreleri durumlarının belirlenerek, bu durumlarla ergenlerin saldırganlık ve öfke düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Bu bağlamda, araştırma kapsamında İstanbul ve Gaziantep illerinde bulunan ergenlerle çalışılmış, bu ergenlerin saldırganlık ve öfke düzeylerine ilişkin görüşleri aktarılmaya çalışılmıştır. Nicel araştırma tasarımının kullanıldığı araştırmada 13-18 yaş aralığında 200 ergene Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ), Saldırganlık Ölçekleri S.Ö. (Aggression Questionnaire) ve sosyo-demoğrafik bilgi formu uygulanarak bu ölçeklerden elde edilen nicel veriler analiz edilip ergenlerin saldırganlık ve öfke düzeyleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the socio-demographic characteristics, ages, education levels, duration of protection and care of adolescents aged 13-18 in Child Homes Building Complex and to determine whether there is a relationship between these levels and aggression and anger levels. In this context, studies were carried out with adolescents in Istanbul and Gaziantep and their opinions on aggression and anger levels were tried to be conveyed. In this study quantitative research design was used, Trait Anger (T Anger) and Anger Expression Scales (AngerEX), Aggression Questionnaire (AQ) and socio-demographic information form were applied to 200 adolescents between 13-18 years in order to analyze the quantitative data obtained from these scales and assess the relationship between aggression and anger levels of adolescents.