Romatoid artritli hastalarda İnsan Nötrofil Peptit (HNP 1-3) düzeyleri ve hastalık aktivitesiyle ilişkileri
Human Neutrophil Peptide (HNP 1-3) levels and relationships with disease activity in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 509017
  2. Yazar: MEHMET OKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN OKTAYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Romatoid artrit (RA), eklemlerde inflamasyon ve şekil bozukluğu ile seyreden, eklem dışı bulgularla da seyredebilen, etyolojisi belli olmayan kronik bir hastalıktır. Hastalığın patofizyolojisinde çeşitli hücresel ve moleküler immünolojik elemanlar rol almaktadır. Son yıllarda, nötrofillerin ve nötrofillerden salınan alfa defensinlerin RA patogenezinde önemli rollerinin bulunduğu ileri sürülmüştür. Bu doğrultuda RA'lı hastalarda serum alfa defensin düzeylerini ve bu düzeylerin hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum ve radyolojik hasarlanma ile ilişkisini; ayrıca, serum alfa defensin düzeyleri ile Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESH ) ve C-reaktif protein (CRP) gibi diğer laboratuvar parametreleri arasında bir ilişki olup olmadığının değerlendirmesini yapmayı amaçladık. Materyal Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran 42 RA'lı hasta ve 38 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Tüm hastaların fizik muayeneleri yapıldı. RA'lı hastalarda şiş ve hassas olan eklemler not edildi. Hastalık aktiviteleri (Disease Activity Scale) DAS28 ile belirlendi. Yaşam kalitesi Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği (RAQoL) ve Nottingham Sağlık Profili (NHP) ile değerlendirilirken, fonksiyonel durum Stanford Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ile değerlendirildi. Ayrıca laboratuarda tam kan sayımı, ESH, CRP, alfa defensin (human nötrofil protein- HNP 1-3) değerleri çalışıldı. Bulgular:RA hastaları ile kontrol grubu arasında serum HNP 1-3 düzeyi açısından anlamlı fark olmadığı, ayrıca HNP 1-3 ile radyolojik hasar seviyesi arasında ilişki bulunmadığı tespit edildi. Remisyondaki hastalara göre aktif hastalarda serum HNP 1-3 düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi, ayrıca HNP1-3 ile HAQ, NHP total, NHP ağrı, NHP fiziksel aktivite, NHP uyku skoru, WBC düzeyi arasında korelasyon saptandı. Sonuç: Çalışmamızda serum HNP 1-3 düzeyinin aktif hastalarda remisyondaki hastalara göre daha yüksek olduğunu ve HNP 1-3 düzeyi ile yaşam kalitesi ve fonksiyonel düzey arasında anlamlı korelasyon bulunduğunu belirledik. Bu anlamda HNP 1-3 düzeyleri, hastalık aktivitesi ve remisyon değerlendirmesinde kullanışlı olabilir. RA'nın etyolojisi ve patogenezi halen çok merak edilen ve tam olarak aydınlatılamamış bir konudur. Bu durumun net ortaya konulabilmesi için gerek alfa defensin gerekse diğer immunolojik markerları içeren geniş populasyonlu gruplarla daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic disease which has unclear etiology characterized by inflammation and deformities in joints, indicating extraarticular manifestations. Various cellular and molecular immunological members are involved in the pathophysiological mechanisms of the disease. Recent trials showed that alpha defensins were released from neutrophils and neutrophils had a major role in the pathogenesis of RA. In this context, we aimed to investigate the serum levels of alpha defensins patients with RA. We also aimed to investigate the association between HNP 1-3 levels and disease activity, functional status, radiological damage and other laboratory parameters such as erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP), in this study. Material and method: 42 RA patients who had applied to the outpatient clinics of Dicle University Faculty of Medicine, and 38 healthy controls were included in the study. Physicalexamination was performedin all patients. Swollen and tender joints of RA patients were noted after examination; Disease activity were measured with DAS28 and VAS. In the laboratory assessment, complete blood count, erythrocyte sedimentation rate, CRP, alpha-defensins (human neutrophil proteins HNP 1-3) were measured. Results: SerumHNP 1-3 levelswere significantlyhigherin patients who had disease activity compared withpatientsin remission. The correlations between HNP 1-3 and HAQ, the total NHP, NHP pain, NHP physical activity, NHP sleep, level of white blood cells (WBC) were determined. It was determined that there was no significant difference between the patients with rheumatoid arthritis and control group in terms of the mean serum levels of alpha-defensin. Conclusion: In our study, we determined the correlations between HNP 1-3 and HAQ, the total NHP, NHP pain, NHP physical activity, NHP sleep, level of WBC (white blood cells ) and HNP 1-3 levelswere higherin patients who had diseaseactivity compared withpatientsin remission.In this contextHNP1-3levels may beuseful in theassessmentof disease activityandremission. The etiology and pathogenesis of rheumatoid arthritis is very curious and is not not still clear. For understanding the pathogenetic mechanisms of the disease randomized studies with greater sample sizes are required for assessing both HNP 1-3 and the other immunological markers.