Büyük Doğu dergisinin Türk modernleşmesine bakışı
View of Turkish modernization of the Büyük Doğu magazine
  1. Tez No: 509018
  2. Yazar: CANSU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Modernleşme kavramı günümüzün tartışmalı kavramlarından biri olma özelliğini hala taşımaktadır. Kavrama bu kargaşayı veren husus ise, Doğu- Batı arasında geçirdiğimiz tarihi ve politik tecrübeler olmuştur. Osmanlı'nın kuruluş yıllarına kadar götürülebilen modernleşme hareketleri, Tanzimat Fermanı ile birlikte Batı modernleşmesi şekline dönüşmüş, değişen dinamiklerle birlikte cumhuriyet döneminde, yeni rejimin kalıcı olmasına adına en radikal boyuta ulaşmıştır. Büyük Doğu Dergisi, yeni rejimin kalıcılığının bağlandığı inkılapların, Türk-İslam toplumuna uygun olmadığı gerekçesi ile eleştirmiştir. Batı'ya hayranlığın, batılılaşmayı getirdiği anlayış bir ölçüde makul görülebilse de, Batılılaşırken kendi değerlerini görmezden gelen, hatta reddetmeye varan tavırlar, derginin eleştiri oklarına maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of modernization is still one of today's controversial concepts. This complexity of understanding is the history and political experience we have experienced between the East and the West. The modernization movements that could be taken up to the establishment of the Ottoman Empire were transformed into Western modernization with Tanzimat Fermanı, together with the changing dynamics, reached the most radical dimension in the republican period in the name of the permanence of the new regime. Büyük Doğu Magazine has criticized the revolutions of the new regime due to the fact that the revolutions are not appropriate for the Turkish-Islamic society. While the admiration of the West and the understanding it brings to westernization may seem reasonably reasonable, the attitudes that come from ignoring or even rejecting their own values ​​in Westernization have been exposed to the criticism of the magazine.