Küresel grafitli dökme demir ile lamel grafitli dökme demirin difüzyon kaynağı
  1. Tez No: 50902
  2. Yazar: NİYAZİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÜRESEL GRAFİTLÎ DÖKME DEMİR İLE LAMEL GRAFİTLİ DÖKME DEMİRİN DİFÜZYON KAYNA?I Niyazi ÖZDEMİR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metal Eğitimi Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 77 Difüzyon kaynağı, birleştirilmek üzere eşleşmiş aynı veya farklı iki malzemelerin ergime sıcaklıkları altındaki bir sıcaklıkta, malzemelerde tesbit edilebilir plastik akmaya sebep olmayan bir basınç altında, katı hal difüzyonu yoluyla malzeme çifti arasında metalurjik bir bağ oluşuncaya kadar, malzemenin özelliklerini önemli ölçüde etkilemeyecek bir süre tutulmasıyla uygulanan kaynak usulüdür. Bu çalışmada küresel grafıtli dökme demir ile lamel grafitli dökme demirin endüstriyel şartlarda difüzyon kaynağı ile kaynak edilebilirliği incelenmiştir. Çalışmanın 1. bölümünde konuya giriş yapılmış, 2. bölümde difüzyon mekanizmaları verilmiştir. 3. bölümde difüzyon kaynağı, difüzyon kaynağına tesir eden faktörler, difüzyon kaynağı uygulanan malzemeler, difüzyon kaynağı teknikleri, difüzyon kaynağına uygulanan muayene ve testler, difüzyon kaynağı uygulama alanları ile ilgili literatür araştırmaları verilmiştir. 4. bölümde deney Çalışmalarında kullanılan malzemeler anlatılmış, 5. bölümde deney çalışmaları sunulmuştur. 6. bölümde sonuçlar ve görüşler yazılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda küresel grafitli dökme demir ile lamel grafitli dökme demirin endüstriyel şartlarda difüzyon kaynağı ile kaynatılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis DIFFUSION WELDING OF SPHERICAL GRAPHITE CAST IRON TO LAMELLEAR GRAPHITE CAST IRON Niyazi ÖZDEMİR Fırat University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Metal Education 1996, Page:77 Diffusion bonding is a bonding process which two similar or dissimilar materials can be bonded by holding them at a point under the absolute melting temperatures of these materials and under a pressure which does not cause a permanent and sensible plastic deformation for a spesific time long enough to form a metallurgical bond. In this study the weldability of lamellar graphite cast iron and spherical graphite cast iron by difussion bonding under workshop conditions was investigated. At the first chapter of the study an introductory information is given in the second chapter a literature research is presented on diffusion, difussion mechanisms. In the third chapter the factors effecting diffusion bonding, diffusion bonding mechanism, the materials bonded with diffusion bonding and the applications of difussion bonding are presented. In the fourth chapter the materials used in the experiments are given. In the fifth chapter the experiments done are presented. In the last and sixth chapter, results and conclusions are given. Form the results it was determined that spherical graphite cast iron could be bonded to lamellar graphite cast iron by diffussion welding in the workshop conditions.