Morbid obez hastalarında sleeve gastrektominin serum çinko, çinko alfa 2 glikoprotein, peroksizom proliferatör-aktive edici reseptör-γ , nükleer faktör kappa b parametreleri üzerine etkisi
Effect of sleeve gastrectomy on levels of serum zinc, zinc alpha 2 glycoprotein, peroxisome proliferator-activated receptor –γ and nuclear factor kappa b parameters in morbid obese patients.
- Tez No: 509079
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Biochemistry, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş Obezite değişen beslenme şekli ve yaşam tarzı sonucu sıklığı artan hayat kalitesini ve süresini olumsuz etkileyerek ek komorbiditelere neden olan bir hastalıktır. Tedavisinde diyet, egzersiz, davranış değişikliği ve medikal yöntemlerin etkin sonuç vermemesi üzerine yeni cerrahi teknikler ve obezite patofizyolojisini moleküler düzeyde açıklayacak çalışmalara ağırlık verilmektedir. Cerrahi yöntemlerde ortak amaç fazla kalori alınımını azaltmaktır. LSG restriktif prensiple etki eden, yapılma sıklığı artan, yüksek vücut kitle indeksi ve komorbiditeleri olan riskli hasta gruplarında etkin ve kolay uygulanabilen bir cerrahi yöntemdir. Çinko, ZAG , PPAR-γ ve NF-кB yağ sentez ve yıkımına, insülin direncine etki ederek kilo kaybında rol alan moleküllerdir. Amaç Bu çalışmada LSG operasyonu yapılan obez hastalarda ve kontrol grubunda çinko, ZAG, PPAR-γ ve NF-кB düzeyleri ölçülerek kilo kaybı sonrası miktar değişimleri karşılaştırılması randomize prospektif klinik çalışma olarak sunulmaktadır. Gereç-Yöntem Çalışmaya 30 sağlıklı kontrol grubu ve 30 LSG ameliyatı yapılan morbid obez hasta dahil edildi. Her iki gruptan ve ameliyat olanların postop 1. ve 12. ayda alınan venöz kan örneklerinde çinko spektrofotometrik yöntemiyle, ZAG, PPAR-γ ve NF-кB düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, ameliyat öncesi, sonrası 1. ve 12. aydaki boy ve kilo değerleri kaydedildi. Sonuç Bizim çalışmamızda morbid obezite nedenli LSG yapılan hastalarda bir yıl sonrası kilo kaybı ile ZAG ve PPAR-γ düzeylerinde artış, NF-кB düzeylerinde ise azalma saptandı. Bu bulguların morbid obezite hastalarında LSG tekniğinin yağ asit metabolizması, enerji dengesi, insülin duyarlılığı ve glukoz düzeylerini regüle ettiğini göstermektedir. Ancak bu sonuçları destekleyecek daha fazla sayıda hasta, hastaların daha uzun dönem takip edildikleri ve farklı cerrahi tekniklerin yapıldığı kapsamlı klinik araştırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction Obesity is a disease with an increased incidence rate due to changing diet habits and life style. LSG is based on a restrictive principle , which is an effective and easily applied surgical method in patients with high body mass index and comorbidity rate. ZAG, PPAR-γ, NF-кB are molecules that impact fat synthesis and destruction along with insulin resistance to contribute to weight loss. Aim In this study, zinc, ZAG, PPAR-γ and NF-кB levels in the obese patients who undergone LSG operations and control group are measured and a comparison of changes in level after weight loss are presented as a randomized prospective clinical study. Material-Method 30 healthy individuals as control group and 30 morbidly obese patients who had undergone LSG procedure are included . Zinc levels are measured using spectrophotometric, ZAG, PPAR-γ and NF-кB levels are measured using ELISA method. Demographics of patients, concomitant diseases, height and weight data for the pre-op and post-op 1st and 12th month are recorded. Conclusion In our study, it was observed that there is a statistically significant increase in ZAG and PPAR-γ and decrease in NF-кB levels in the 12th month based on the weight loss after the LSG. These findings show; LSG technique regulates the fatty acid metabolism, energy balance, insülin sensitivity and glucose levels in morbid obese patients. However ıt's needed extensive clinical investigations that support these results and includes different surgical techniques and supernumerary patients with long term folow-up.