Preterm erken membran rüptürü olgularında fetal splenik arter dopplerinin fetal enfeksiyonun öngörüsündeki yerinin araştırılması
Investigate the relationship between fetal splenic artery doppler measurements and spleen dimensions in patients with preterm premature rupture of membranes (pprom) and fetal inflammatory response syndrome.
  1. Tez No: 509101
  2. Yazar: SELMA ÇOŞKUN UYSAL
  3. Danışmanlar: UZMAN ALİ GEDİKBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Prematür preterm membran rüptürü (PPROM) tanılı hastalarda fetal splenik arter doppler ölçümlerini ve dalak boyutlarını kullanarak fetal inflamatuar yanıt sendromu ile olan ilişkisini araştırmayı hedefledik. Preterm erken membran rüptürü tanılı olgularda fetal inflamatuar yanıt sendromlu fetüslerin antenatal tanınmasını fetal splenik arter doppler ölçümleri ve dalak boyutu ile non invaziv yapılabilmesini sağlamak ve böylece güvenli doğum zamanlamasını belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya katılan olgular, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştıma Hastanesi Perinataloji Kliniği' nde Temmuz 2016 –Kasım 2016 tarihleri arasında yatan erken membran rüptürü olan gebeler (n=33) ve Gebe Polikliniği' ne başvuran kontrol grubu gebeler (n=40) arasından seçildi. Çalışmaya 24.-34. gestasyonel hafta arasındaki obstetrik ve maternal patolojik bulgusu olmayan hasta ve kontrol grubu olarak toplam 73 gebe dahil edildi. Çalışmaya dahil olma kriterleri; tekil gebelik, >18 yaş, 24.gebelik haftası-33+6.gebelik haftası, EFW (%10-%90 persantil), erken memran rüptürü tanısı alan olgular, kontrol grubu olarak erken memran rüptürü olmayanlar olarak belirlendi. Gebeler belirlemiş olduğumuz; maternal (diabetes mellitus, preeklampsi-eklampsi, çoğul gebelik, sigara kullanımı) ve fetal (ağır intrauterin gelişme geriliği, ölü fetus, yaşamla bağdaşmayan fetal anomali) faktörlerin varlığında çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Çalışmamızda PPROM' lu ve kontrol grubundaki gebelerin renkli doppler ultrasonografi (RDUS) incelemesindeki fetal splenik arter' e yönelik tüm doppler indeksleri ayrı ayrı kaydedildi. Hasta ve kontrol grubu gebeler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p= > 0,05). Ancak hasta ve kontrol grubu gebelerin fetal dalak boyutları karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulundu (p=0,037). Çalışmamızda ayrıca PPROM'lu olgular koryoamniyonit olanlar ve olmayanlar olarak iki ayrı grupta incelendi. Bu iki grup arasında fetal splenik arter doppler indeksleri ve fetal dalak boyutlarının karşılaştırılmasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Yaptığımız bu çalışmada her ne kadar fetal dalak boyutu açısından PPROM' lu gebelerin fetal dalak boyutlarındaki küçülme kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak değerlendirilmiş ise de bu küçülme PPROM' lu gebelerde koryoamniyonit olanlarda anlamlı olarak farklı bulunmamıştır. Yapılan fetal splenik arter doppler incelemelerinde de hem PPROM' lu gebeler ve kontrol grubu arasında hem de koryoamniyonit olan PPROM' lular ve olmayan PPROM' lular arasında istatistiksel açıdan tüm indekslerde anlamlı fark bulunamamıştır. Dolayısıyla bu çalışma ile fetal dalak boyutu ve splenik arter dopplerinin PPROM' lu gebelerde fetal inflamatuar yanıtın tahmini için klinik faydası olup olmadığına cevap verilememektedir. Sonuç olarak erken membran rüptürünün fetus üzerindeki etkilerini ve inflamatuar sürecin fetal dalak ile ilişkisini ortaya koyabilmek için EMR 'li gebelerin daha detaylı olarak degerlendirilecegi ve daha fazla katılımcıyla yapılacak araştırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Objektive: We intended to investigate the relationship between fetal splenic artery doppler measurements and spleen dimensions in patients with preterm premature rupture of membranes (PPROM) and fetal inflammatory response syndrome. Therefore, we intended to determine the antenatal diagnosis of fetal inflammatory response syndrome in cases with preterm premature rupture of membranes and to make non invasive measurement of fetal splenic artery doppler and spleen size and thus to determine safe delivery timing. Material-Method: The cases participating in the study were selected among the patients that were hospitalized with the diagnosis of premature rupture of membranes (n = 33) between May 2016 and July 2016 in Perinatal Clinic of Kanuni Sultan Süleyman Hospital and the control group that were applied to the Pregnancy Policlinic (n = 40) A total of 73 pregnant women who were of 24-34 gestational weeks were included in the study as patients and control group without obstetric and maternal pathological findings.we have included in study singleton pregnancy, maternal age > 18 years, gestational age between 24+0 and 33+6 weeks, an estimated fetal weight between the 10th and 90th percentiles, patients with premature rupture of membranes, and control group without premature rupture of membranes. We have identified pregnancies and excluded from the study; that were with maternal (diabetes mellitus, preeclampsia-eclampsia, multiple pregnancy, smoking) and fetal (severe intrauterine growth retardation, dead fetus, fetal anomaly incompatible with life) factors. Results: In our study, all doppler indices of color doppler ultrasonography for fetal splenic arteria in PPROM and control groups were recorded separately. There was no statistically significant difference between the patients and the control group (p=>0,05). However, when fetal spleen sizes of patients and control groups were compared, there was a statistically significant difference between the two groups (p=0,037). In our study, cases with PPROM were also studied in two groups as chorioamnionitis patients and non chorioamnionitis patients. There was no significant difference in fetal splenic artery doppler indices and fetal spleen sizes between these two groups. Conclusion: In this study, although the size of fetal spleen was significantly evaluated in comparison with the control group and PPROM in this study, this decrease was not found to be significantly different among the cases with PPROM chorioamnionitis. In the fetal splenic artery doppler examinations, there was no statistically significant difference between both PPROM and control group and between PPROM with chorioamnionitis and PPROM without chorioamnionitis. Hence, this study fails to answer whether fetal spleen size and splenic artery doppler ultrasonagraphy are clinical benefits for predicting fetal inflammatory response in PPROM pregnancies. As a result, there is a need for further research and evaluation of EMR pregnancies in more detail and more participants to demonstrate the effects of early membrane rupture on the fetus and the relationship of the inflammatory process to the fetal spleen.