Maximally random systems, maximally degenerate ordering, and lower lower-critical spin-glass dimension
Azami rastgele sistemler, azami yoz düzenleşim, ve düşük altkritik spin-camı boyutu
- Tez No: 509180
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİHAT BERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Simetrik veya asimetrik, ferromanyetik veya antiferromanyetik en yakın komşu etkileşimlerinin azami ölçüde rastgele olduğu kesikli-spin sistemleri, köşegen dışı düzensizlik de dahil edilerek, q = 3, 4 durum için d boyutta incelendi. İncelememizde hiyerarşik örgüler için tam ve hiperkübik örgüler için yaklaşık (Migdal-Kadanoff) olan renormalizasyon-grup teorisi kullanıldı. Bulgularımıza göre böyle sistemler tüm d>=1 boyutlar ve sonsuz olmayan sıcaklıklar için nihayetinde tek bir rastgele duruma renormalize olarak q x q yoz düzenleşim oluşturuyor. Dikkat ediniz ki bu azami ölçüde yoz düzenleşimdir. Yüksek sıcaklıktaki başlangıç koşullarında, sistem ancak nice renormalizasyon-grup iterasyonunu düzensiz (sonsuz-sıcaklık) sabit noktası (fixed point) civarında geçirdikten sonra azami yoz düzenleşime doğru yöneliyor. Dolayısıyla, altbunalımlı Ising spin-camlarında da görülen, uzun-menzilli düzenlilik yapısı altında kısa-menzilli düzensizliğe ait bir sıcaklık menzili bulunmuştur. Tüm sıcaklıklar için entropi hesaplanmış olup, ferromanyetik ve antiferromanyetik sistemlerde entropinin eş davranışlı olduğu, ve kısa-menzilli düzensizlik sıcaklığında bir türev maksimumuna sahip olduğu bulunmuştur. Sistem, 1'den büyük boyutlar için bariz bir zıtlıkla birlikte, d = 1 boyut için beklenildiği gibi her sıcaklıkta düzensiz durumdadır. Ayrıca, farklı uzamsal boyutluluklardaki bölgesel birimler donmuş rastgelelilikle birbirine bağdaştırılarak, Ising spin-camları 1
Özet (Çeviri)
Discrete-spin systems with maximally random nearest-neighbor interactions that is symmetric or asymmetric, ferromagnetic or antiferromagnetic, including off-diagonal disorder, are studied, for q = 3, 4 states in d dimensions. Using renormalization-group theory, for all d>=1 and all noninfinite temperatures, the system eventually renormalizes to a random single state, thus signaling q x q degenerate ordering, which is maximally degenerate ordering. For high-temperature initial conditions, the system crosses over to this highly degenerate ordering only after spending many renormalization-group iterations near the disordered (infinite-temperature) fixed point. Thus, a temperature range of short-range disorder in the presence of long-range order is identified, as previously seen in underfrustrated Ising spin-glass systems. The entropy behaves similarly for ferromagnetic and antiferromagnetic interactions, and shows a derivative maximum at the short-range disordering temperature. As expected, the system is disordered at all temperatures for d = 1. By quenched-randomly mixing local units of different spatial dimensionalities, we also have studied Ising spin-glass systems on hierarchical lattices continuously in dimensionalities 1