Brachypodium distachyon seedling growth visualization under osmotic stress and overexpression of miR7757 to increase drought tolerance
Osmotik stres karşısında Brachypodium distachyon bitkilerinin büyümelerinin gözlemlenmes, ve miR7757 aşırı ifadeleyen bitkilerde kuraklığa karşi direncin incelenmesi
  1. Tez No: 509184
  2. Yazar: ZAEEMA KHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Brachypodium distachyon, genetik veya fenotipik araştırmaların yürütüleceği tahıl çalışmalarını kolaylaştırmak adına kullanılan monocot bir bitki türüdür. Küçük yapısı, kısa genetik bilgisi ve hızlı yaşam döngüsüyle çalışmamızda osmotik strese yanıtın morfolojik olarak araştırılması için avantaj sağlamaktadır. Çalışmamızın iki temel amacı vardır. Öncelikli olarak Brachypodium distachyon bitkisinin osmatik strese yanıtlarını inceleyerek kuraklık benzeri koşullarda morfolojik değişimlerinin araştırılması hedeflenmiştir. Brachypodium distachyon 18 saat boyunca PEG koşulunda tutularak osmotik strese maruz bırakılmıştır. Strese maruz kalan bitkiler kontrol grubuna göre daha kısa boylu olmakla birlikte diğer tahıllarda da görülen tipik kuraklığa karşı apaptasyonlardan biri olan kök apikal meristeminde yanal kök tüylerinin artışı izlenmiştir. Bununla birlikte, kök hücreleri tek başına incelendiğinde kompartmanlar halinde şiştiği izlenmiştir. Diğer amacımız ise stress yanıtı olarak moleküler değişimlerin incelenmesidir. Kuraklık benzeri bu durum karşısında moleküler değişkliklerin irdelenmesi için hedef olarak kuraklık ile ilişkili miRNA'lar taranmıştır. T-DNA mutant kütüphaneler yardımıyla Brachypodium distachyon bitkisinde mir7757'in kuraklık direnci ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Brachypodiumde mir7757'nin aşırı ifadelendiği bitkilerde kuraklık direnci ile ilişkisi irdelenmiştir. Çalışma geleneksel yöntemlerle yürütülen tahıl araştırmalarına bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Brachypodium distachyon a monocot model plant has facilitated the downscaling for studying the most important cereal crops of the world both genetically and phenetically. This owes to its dwarf stature, small genome size and rapid life cycle which was utilized in our research for analysing its morphological features under osmotic stress. The purpose of this study was to visualize Brachypodium seedlings under osmotic pressure to observe morphological adaptation under drought-like conditions. It was found that Brachypodium displays the typical adaptive mechanisms of cereal plants mainly root apical meristem showing lateral hair growth and stunted growth. The root cells also displayed change in single cell morphology by swelling into compartment like structures as compared to non-stressed cells. This observation was made in the elongation and maturation zones of the root. Lateral hair growth was observed from the root apical meristem after 18 hours of PEG-mediated osmotic stress. Brachypodium not only manifests physiological adaptations to drought stress but also elicits molecular adaptation to counter it. To explore the genetic basis of drought tolerance the microRNAs involved in water deficit were traced out through a reverse genetics approach. The T-DNA mutant library of Brachypodium distachyon allowed for the investigation of a newly discovered microRNA miR7757 involved in water deficit to be overexpressed in Brachypodium to rapidly produce drought tolerant varieties bypassing conventional breeding techniques.