Halk dansları temel figür öğretiminde aynaların öğrenme ve performansa etkisi
The effect of mirrors i̇n teaching basic moves of folk dances on learning and performance
- Tez No: 509200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YONCALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Spor, Folklore, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, halk dansları figürleri öğretilirken, ortamın aynalı ya da aynasız olması durumunun, öğrenciler üzerine etkilerini incelemektir. 2016- 2017 eğitim öğretim yılı güz ve bahar dönemlerini kapsayan bu çalışma, Ankara Büyükşehir Belediyesi Batıpark Çocuk Kulübüne kayıtlı toplam 94 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Toplamda 94 öğrencinin 46'sı 4.sınıfta ve 49'u 2.sınıfta eğitim gören öğrencilerdir. Çalışmada video analizi, memnuniyet anketi ve görüşme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 18 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen nicel bulgulara göre aynalı salonda eğitim gören öğrenciler ile aynasız salonda eğitim gören öğrenciler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was investigation of impact of enviroment conditions with mirror or without mirror on student during folk dancing instruction. This study was implemented in 2016-2017 academic years and conducted on 94 students who registered to the Batıpark Kindergarden of Ankara Metropolitian Municipality. Despite 49 participants of total are in secondgrade, 46 of them are in fourtgrade .Video analysis, satisfaction questionnaire and interview method were used in the study. SPSS 18 package program was used for the analysis of the data. According to quantative analysis results of study, there was a statistical differences between the groups that students are instructed in enviroment condition with mirror or vice versa.