Türkeli-Çatak mevkiinde fotokapanla tespit edilen büyük memeli türler ve ekolojik özellikleri
Ecological properties of large mammals determined by camera traps in Turkeli Catak region
  1. Tez No: 509244
  2. Yazar: FATMA KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda, bilimsel çalışmalarda oldukça sık kullanılan fotokapanlar; büyük memeli türlerinin popülasyon yoğunluğu, habitat tercihi, tür çeşitliliği ve birey tespitinde önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Sinop İli Türkeli İlçesi Çatak mevkiinde sistematik yöntemle yerleştirilen 18 adet ve oportünist yöntemle yerleştirilen 7 adet fotokapan istasyonundan elde edilen 3980 fotokapan günü verileri değerlendirilmiştir. 18 ay süren arazi çalışması ile elde edilen veriler; çalışma alanındaki büyük memeli tür çeşitliliği, gün içi ve yıllık aktivite desenleri, tür dağılımları ve türlerin ekolojik özelliklerinin tespitinde kullanılmıştır. Çalışma ile alandan 11 tür büyük memeliye ait toplam 2484 adet fotokapan kaydı alınmıştır. 611 adet kayıt ile en fazla görülen tür yaban domuzu olup; onu 474 adet kayıt ile karaca takip etmiştir. En az kaydı alınan tür ise 108 adet ile porsuk olmuştur. Vaşak türüne ait sadece bir adet fotokapan kaydı alınabilmiştir. Çalışma sonuçları“Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi”kapsamında izlenmesi gereken“Hedef Türce Zengin Habitat ve Özellikli Yaban Hayatı Alanı”olarak belirlenen bu bölgedeki koruma ve izleme faaliyetlerine ışık tutacak ve koruma çalışmalarının daha etkin bir şekilde yürütülmesine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Camera-traps used quite often in scientific studies in recent years, such as determining population density of large mammal species, habitat preferences, diversity of species and counting individuals. In this study datas. In this study, 3980 of camera-trap days data obtained from 18 camera-traps which were systematically established and 7 were placed by using the opportunist method. Results were used to determine diversity of species, daytime and yearly activity patterns, distributions and ecological characteristics of species. A total of 2484 camera-trap data were recorded. The most common species with 611 records is wild boar followed by roe deer with 474 records. The minimum number of recorded recordings was 108 with badger. Only one record of lynx could be taken. The results of the study will shed light on the protection and monitoring activities in this area designated as“Rich Habitat with Target Species and Featured Wildlife Area”and will provide significant contributions for carrying out the conservation efforts more effectively.