Genel anestezi altında yapılan tek taraflı alt ekstremite operasyonlarında turnike sürelerinin serebral oksijen konsantrasyonlarıyla karşılaştırılması
Comparison of cerebral oxygen concentrations of tourniquet periods in single-sided lower extremity operations under general anesthesia
  1. Tez No: 509250
  2. Yazar: GİZEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇOPUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Ameliyathanesi Ortopedi ve Travmatoloji ameliyatlarında Etik kurul onayı (Ek-1) alındıktan sonra, alt ekstremite cerrahisi geçiren ve turnike uygulanan hastalarda, turnike sürelerinin serebral oksijen konsantrasyonlarına etkilerinin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya yaşları 18 yaş üzerinde cinsiyet ayrımı olmaksızın, gönüllü olur formunu (Ek-2) imzalayarak çalışmaya katılmayı kabul eden, bilinci açık oryante koopere, alt extremite operasyonu geçirecek 90 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan olgular turnike sürelerine göre 3 gruba ayrıldı. I. grup; 30 dakikadan az turnike uygulanan olgulardan, II. grup 30-60dk arasında turnike uygulanan olgular ve III. Grupta ise 60 dk dan fazla turnike uygulanan olgulardan olacak şekilde oluşturuldu. Çalışmaya katılmayı kabul etmeyen, beyin fonksiyon sorunu olan hastalar, kalp ameliyatlar geçiren hastalar (so6 ay içinde), beyin cerrahisi geçiren, santral sinir sistemini etkileyen ilaç kullanan hastalar (antidepressan,vb), son 6 ay içinde inme geçiren hastalar, 18 yaş altındaki hastalar ile gebe hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya katılan hastaların Ortopedi ameliyathanesine alınmadan önce demografik özellikleri (yaş, cinsiyeti), planlanan operasyonun adı, ek hastalıklarının bulunup bulunmadığı, ek hastalıkları bulunması durumunda regülasyonları için ilaç kullanıp kullanmadıkları, sigara ve alkol alışkanlıklarının varlığı, daha önce geçirilmiş cerrahi operasyon öyküleri ile yoğun bakımda kalış öykülerinin varlığı sorgulanıp kayıt formuna (Ek-3) kayıt edildi. Operasyon için masaya alınan hastaların standart monitorizasyonun yanında serebral oksijen perfüzyonunu değerlendirmek için hastaların alınlarının sağ ve sol kısımlarına prob yerleştirildi ve turnike şişirilmeden önce, turnike süresince ve turnike indirildikten sonra 5 er dk aralıklarla O3® Regional Oximetry Masimo® Corporation Irvine, CA. USA. marka Serebral oksijen perfüzyon cihazıyla sık ölçüm yapıldı. Hastalara standart genel anestezi uygulandı. Hastaların tüm operasyon boyunca kalp tepe atımı, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, SpO2, solunum sonu karbondioksit düzeyleri kontrol edilerek kayıt edildi. Operasyon sonunda uygulanan turnike basıncı, anestezi süresi ve cerrahi süreler kayıt edildi. Çalışmaya katılan hastaların serebral oksijen konsantrasyonları istatistiksel olarak karşılaştırıldığında sağ tarafta ölçülen tüm zaman aralıklarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı bulunurken sol tarafta sadece turnike 40. dk ve turnike sonrası 5.dk'larda 30-60 dk turnike uygulanan grupta daha düşük olduğu bulundu. Sonuç olarak; cerrahi esnasında farklı sürelerde uygulanan turnike sürelerinin serebral oksijen konsantrasyonları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunurken, turnike süresi 2 saatin üzerinde bulunan olgularda postoperatif geç dönem etkilerinin izlenip değerlendirilmesi ile bu çalışmanın genişletilebileceği kanısı oluşmuştur. Çalışmamızla farklı sürelerde uygulanan turnikenin daha çok hemodinamik yanıt üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF CEREBRAL OXYGEN CONCENTRATIONS OF TOURNIQUET PERIODS IN SINGLE-SIDED LOWER EXTREMITY OPERATIONS UNDER GENERAL ANESTHESIA Trakya University Faculty of Medicine Anesthesiology and Reanimation Department of Orthopedia and Traumatology Departments Surgery. We conducted the study to compare the effects of tourniquet times on cerebral oxygen concentrations in patients undergoing lower extremity surgery and tourniquet after approval of ethics committee (Annex-1). Ninty consecutive patients who were willing to participate in the study by signing the voluntary consent form (Annex-2), undergoing lower extremity operation were included in the study above 18 years without gender discrimination. The participants who participated in the study were divided into 3 groups according to the tourniquet duration. Group I, From patients that were less than 30 minutes of tourniquet duration, Group II, with tourniquet duration between 30-60 min and Group III, more than 60 min of tourniquet duration time. Patients who do not agree to participate in the study, who have brain function problems, patients who have undergone cardiac surgery (within 6 months), patients who have undergone brain surgery, drugs that affect the central nervous system (antidepressant, etc.), patients who have had a stroke within the last 6 months, pregnant patients and patients under 18 years of age were excluded from the study. Patients who participated in the study were asked whether they had used their medication for their regimens if they had additional diseases, presence of smoking and alcohol habits, history of previous surgical operations, and intensive care unit stay before the operation. Demographic characteristics, age, sex, name of the planned operation, the existence of the stories was questioned and recorded on the registration form (Annex-3). In addition to standard anaesthesia monitoring of the patients for operation, probes were placed on the right and left sides of patients' foreheads to assess cerebral oxygen perfusion with O3® Regional Oximetry Masimo® Corporation Irvine, Calif. USA. brand Cerebral oxygen perfusion device. The cerarbral oxygen perfusion measurements were used at 5 min intervals during tourniquet inflation, tourniquet release and tourniquet reduction. All patients underwent standard general anesthesia. During the entire operation, the patient's heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, SpO2, end-tidal CO2 levels were checked and recorded. At the end of the operation, tourniquet duration, duration of anesthesia and surgical times were recorded. When the cerebral oxygen concentrations of the patients participating in the study were compared statistically, it was found that there was no statistically significant difference between the groups in all the time intervals measured on the right side, whereas it was found that the left side was lower only in the 40th min turnstile and 5th minute after turnout and 30-60 min tourniquet time. As a result; it was found that there was no significant effect of the tourniquet durations applied during the surgery on the cerebral oxygen concentrations and that this study could be extended by monitoring and evaluating the postoperative late effects during the 2 hour tourniquet cases. It was concluded that tourniquet, which was applied at different times rather than our study, was more effective on the hemodynamic response.