Kiraz siyah yaprakbiti [Myzus cerasi (Fabricus, 1775) (Hemiptera: Aphididae)]'nin farklı popülasyonlarında genetik varyasyonun ve endosimbiyontlarının belirlenmesi
Determination of genetic variation and endosymbionts in different populations of black cherry aphid
- Tez No: 509313
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Haplotip çeşitliliği ve endosimbiyotik kompozisyonu belirlemek amacıyla tek bir konukçu bitkiden (Prunus avium L.) toplanarak yapılan bu çalışma ile Myzus cerasi (Fabricus)' nin yirmi altı popülasyonu üzerinde mitokondriyal sitokrom oksidaz I (COI) gen sekans analizi yapılmıştır. Maximum Likelihood, Minimum evolution tree, Neighbor joining ve Unweighed Pair Group Method of Aritmetic Averages (UPGMA) ile filogenetik ağaç oluşturulmuş, Myzus persicae (Sulzer) ve Myzus borealis Ossiannilson dış grup olarak alınmıştır. Filogenetik analizlerin sonucunda, nükleotid değişikliğine bağlı olarak dört farklı haplotip elde edilmiş ve popülasyonlar arasındaki ortalama genetik uzaklık % 0.3 olarak hesaplanmıştır. M. cerasi' nin Isparta popülasyonları tüm gruplardan ayrılarak M. borealis ile Haplotip B' yi oluşturmuştur. Popülasyonların diğer kısmı Myzus cerasi pruniavium ile Haplotip A ve Haplotip C' yi oluştururken, Kars ve Kayseri popülasyonları Myzus cerasi cerasi ile aynı haplotip (Haplotip D) içinde yer almıştır. Çalışmada, Myzus cerasi' nin Türkiye' de iki farklı alt türe sahip olduğu ve bu türün bitki çeşidine bağlılığı yönünden monofag ya da oligofag'lık durumunun yeniden değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırmada ayrıca, obligat endosimbiyont olan Buchnera aphidicola tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sequences of the mitochondrial cytochrome oxidase I (COI) gene were analyzed from twenty-six populations of Myzus cerasi (Fabricus) (Hemiptera: Aphididae) collected from Prunus avium in order to determine the haplotype diversity and endosymbiotic composition. Phylogenetic trees were constructed using Maximum Likelihood, Minimum evolution tree, Neighbor joining, and Unweighed Pair Group Method of Aritmetic Averages (UPGMA). Myzus persicae (Sulzer) and Myzus borealis Ossiannilson were included as outgroups. Four haplotypes were identified based on nucleotide substitutions and the mean intraspecific divergence was calculated to be % 0.3. The populations of M. cerasi from Isparta diverged from the rest of the groups and form a clade (Haplotype B) with Myzus borealis. The rest of the haplotype diversity comprises Haplotype A and Haplotype C with individuals characterized as Myzus cerasi pruniavium and Haplotype D with Myzus cerasi cerasi. It was concluded that M. cerasi diverge into two subspecies and it must be reevaluated whether this pest is monophagous or oligophagous in terms of plant type dependence. Obligate endosymbiont Buchnera aphidicola was also detected during this research.