Toplam faktör verimliliği ve sürdürülebilir ihracat artışları: Türkiye için hesaplanabilir genel denge analizi
Total factor productivity and sustainable export increases: A computable general equilibrium analysis for Turkey
- Tez No: 509312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TEOMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplam Faktör Verimliliği (TFV)- ihracat ilişkisi literatürde ülke, sektör ve firma bazında sıkça ele alınmaktadır. İncelenen çalışmaların iki değişken arasındaki pozitif yönlü ilişki paydasında buluştuğu, ancak söz konusu ilişkide nedenselliğin yönüne ilişkin farklı görüşler ortaya koyduğu gözlemlenmektedir. Son dönemde özellikle firma bazlı analizler, ilişkinin yönünün TFV artışlarından ihracata doğru olduğu görüşünü desteklemektedir. Türkiye ekonomisi için İhracata Dayalı Büyüme Modelinin test edilmesine yönelik olarak TFV- ihracat ilişkisine analizlerde yer verildiği; buna karşın TFV artışlarının ihracat performansı üzerindeki etkilerine dair kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştirilmediği görülmektedir. Bu çalışma, 2027 yılı itibarıyla X. Kalkınma Planı kapsamında hedeflenen TFV artışlarının sektörel ihracat üzerindeki muhtemel etkilerini dinamik GTAP modeli ve GTAP 9 veri tabanı ile sayısal olarak analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
There is an intense literature examining the relationship between Total Factor Productivity (TFP) and exports in the context of country, sector or firm level. The literature suggests a positive correlation between TFP and exports, while different outcomes exist regarding the direction of causality in this relationship. Recent studies, most of firm-level based, support the proposition that this relationship has causality from TFP increase to exports. In addition, there exists no comprehensive study concerning the impact of TFP increases on exports performance of Turkey although some of them are exploring TFP-export relationship within the context of testing the Export-led Growth Model for Turkish economy. The aim of this study is to analyze the prospective impacts of TFP increases, which are targeted under the 10th Development Plan, on sectoral exports as of 2027 using a dynamic CGE Model (the GTAP model) and GTAP 9 database.