Gaz türbini yanma odaları için yeni bir ön tasarım metodolojisi
  1. Tez No: 509321
  2. Yazar: AHMET TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde, tasarlanan ve imal edilen deneysel bir boru tip yanma odası, TEI bünyesinde kurulan atmosferik test riginde test edilerek yeni bir ön tasarım metodolojisi geliştirilmiştir. Çalışmada, yarı-ampirik korelasyonlara dayalı bir ön tasarım aracı oluşturulmuş olup akış dağılımı, alev sıcaklığı, gömlek sıcaklığı gibi tasarım parametreleri bu araç kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca, HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) analizleri ve deneysel testlerle de geliştirilen program doğrulanmıştır. Geliştirilen tasarım kodu literatürde yer alan ağ yapısına sahip kodların aksine yanma odasının 1 mm'lik dilimlere bölünmesi ile elde edilen akış koordinatları üzerinden hesaplama gerçekleştirmektedir. 18 farklı noktada yapılan deney testlerinde test rigi hava debisi 0.035-0.510 kg/s, yakıt debisi 0.70-1.00 g/s, giriş sıcaklığı ise 400- 475 K aralıklarındaki değerler kullanılmıştır. Boru tip yanma odası testlerinde gömlek metal sıcaklığı, basınç düşümü ve egzoz emisyon testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda, geliştirilen kod yardımıyla metal sıcaklıklarında maksimum sapma değeri 81 K ve basınç düşümü de %1,4 olarak hesaplanmıştır. Testlerde ayrıca karbon dioksit (CO2), oksijen (O2), karbon monoksit (CO), yanmamış hidrokarbon (CxHy) ve azot oksit (NOx) gibi emisyon değerlerinin de bir boyut için kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu görülmüştür. Gaz türbinleri yanma odası ön tasarım süreçleri için ticari bir yazılım bulunmamakta olup bu çalışmada geliştirilen tasarım kodu özgün yanma odası tasarımlarına katkı sağlayacağı gibi, yüksek maliyetli detay tasarım süreçlerinin kısalmasına da fırsat tanıyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; an experimental tubular type combustor, that has been designed and produced, were tested in TEI atmospheric combustor test rig and a new preliminary design methodology has been studied. In scope of the work, a preliminary design tool based on the semi-empirical correlations has been developed and design parameters such as flow distribution, flame temperatures, liner metal temperature have been calculated by using this tool. Moreover CFD (Computational Fluid Dynamics) analyses were used to validate to developed programme. Design tool uses flow coordinates that comes from 1 mm divided flow segments for calculations in contrary to network codes. Experimental studies have been performed for 18 different inlet conditions. 0.035-0.510 kg/s range for air mass flow rate, 0.70-1.00 g/s range for fuel mass flow rate and 400- 475 K range for air inlet air temperature were used as inlet conditions. Liner metal temperature, pressure drop and exhaust emission tests were done in tubular type combustor. In respect of these tests, maximum deviation is realized as 81 K in liner metal temperatures and as 1.4% in pressure drop. Moreover, emission predictions for carbon dioxide (CO2), oxygen (O2), carbon monoxide (CO), unburned hydrocarbon (CxHy) and nitrogen oxide (NOx) are acceptable for one-dimensional calculations. There is not an available commerical design tool for gas turbine combustor preliminary design process and developed tool will support the original combustor designs. Moreover, it will give an opportunity to decrease the high cost detail detail design process.