Haber söylemlerinde niteliksel dönüşüm: seküler bir anlatı türü olarak haberin mahremin dili ile ilişki kurma biçimleri
Qualitative transformation on news discourse: as a secular type of narration of news establish relation form with the language of intimacy
  1. Tez No: 509330
  2. Yazar: BAHAR ŞAHİNSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NEVİN YILDIZ TAHİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma kamusal söylem olma iddiası taşıyan haberin niteliksel dönüşümünü, kamusal alan ve kamusal söylem tartışmalarından hareketle, somut haber örnekleri üzerinden değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Günümüzde yeni iletişim teknolojilerinin de etkisi ile birlikte haber ve habercilik farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır. Haber medyasına yönelik çalışmaların başında gelen liberal ve eleştirel yaklaşımların uzlaştığı nokta haberin olana ilişkin (factual) olduğudur. Haber olana ilişkindir dolayısıyla haber üretim süreçleri de profesyonellik çerçevesinde yürütülmelidir. Haber, seküler, rasyonel ve bilimsel bir metin olma iddiası taşıyarak diğer metinlerden ayrılmaktadır. Haberi edebi metinlerden ayıran doğruluk, dengelilik, nesnellik, tarafsızlık gibi bir dizi norma sahip olmasıdır. Tezde, haberin niteliksel dönüşümünün, haberi kamusal bir söylem biçimi yapan ilkelerin aşınması ile gerçekleştiği ileri sürülmektedir. Bu çalışma, haberin neden kamusal bir söylem türü olduğunu ortaya koyarak haberin ne olduğunun ve günümüzde neye dönüştüğünün izini sürmektedir. Bu amaç doğrultusunda ilgili literatür taranarak, Gezi Parkı eylemleri döneminde merkez medyada yer bulan“camide içki içildiği”ve“Kabataş'ta başörtülü bir kadına eylemciler tarafından saldırıldığı”haberlerinin söylemsel analizi gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra haberde doğruluk ilkesinin hangi biçimlerde aşındığını araştırmak amacıyla doğrulama işlevinin iki ayağını oluşturan fact-checking ve verification alanında yalan haber ve söylemlerle mücadele yürüten platformlar olarak bilinen Teyit.org ve Doğrulukpayı.com'da analiz edilen haberler incelenmiştir. Teyit.org ve Doğrulukpayı.com editörleri ile mülakatlar gerçekleştirilerek görüşleri alınmıştır. Anahtar Sözcükler Kamusal söylem, post truth, hakikat, yalan haber, gazetecilik, etik
Özet (Çeviri)
This thesis prepared to evaluate the qualitative transformation of news that claims to be public discourse through concrete news samples by way of discussions of public space and public discourse. News and journalism have begun to gain a different dimension with the impact of new communication Technologies nowadays. Liberal and crtical approaches work on news media, compromise that the news is factual. News is factual, so news production processes should also be conducted within the framework of professionalism. The news is separated from other texts, claiming to be a secular, rational and scientific text. The features that differentiate the news from literary texts are that they have a number of norms such as truth, balance, objectivity. In the thesis, it is suggested that the qualitative transformation of the news takes place with the erosion of the principles that form the public discourse.This study reveals why news is a type of public discourse, and traces what news is and what it is today. For this purpose, the related literature is searched and the discursive analysis of the news that“activists drunk in the mosque”and“a headscarfed woman was attacked by activists in Kabataş”which is located in the central/mainstream media in the period of Gezi Park protests is carried out. Interviews were maked with the editors of Teyit.org and Doğrulukpayı.com. Besides, the news analyzed in Teyit.org and Doğrulukpayı.com, known as platforms that combat lying news and discourse in the field of fact-checking and verification, which constitute the two legs of the verification function in order to investigate how the principle of truth on news is eroded. Key Words Public discourse, post truth, truth, fake news, journalism, ethics